Pazar , 29 Ocak 2023

Mutluluk Ekonomisi

Davranışsal finansı anlatmışken önemli bir iktisadi kavram olan mutluluk ekonomisinden de bahsetmek gerek. Böylece blogun akademik yönünü de geliştirmiş oluyoruz.
 
Mutluluk ekonomisi aslında ülkelerin refah düzeylerinin sadece gelir, servet birikimi vb. tamamen sayısal bir değer alan ekonomik değerler ölçülmesine ek olarak bunlara bazı sosyolojik ve psikolojik parametrelerin de eklenmesini öngörür. Kanımca, bireycilik ya da individualizm, adıne neder derseniz deyin, geleceğin önemli akımı olacak ve bu akımın da iktisattaki dışavurumu mutluluk ekonomisi.
 
Mutluluk ekonomisi literatüründe önemli bir milat Southern California’dan ekonomi profesörü Richard Easterlin‘in 1974 yılında “Does Economic Growth Improve the Human Lot? Some Empirical Evidence” adlı makalesini yayınlamasıyla gerçekleşti [#]. Easterlin Paradoksu olarak da bilinen kavrama göre, temel ihtiyaçlarını karşılayabilen bir toplumda, ekonomik büyüme ve gelirdeki artış mutluluk ve refah düzeyine beklendiği kadar katkı yapmıyor. Bu çalışmayı temel olarak yapılan pek çok araştırmada da refah seviyesinin ölçülmesinde gelir düzeyi yerine mutluluk düzeyinin kullanılması gerektiği sonucu ortaya konuyor.
 
Peki mutluluk nasıl ölçülecek? Bu hesaplamanın bileşenlerini hepimizin çok iyi bildiği Maslow’un ihtiyaçlar hiyerarşisi, toplam ve bireysel gelir, sosyal güvenlik, istihdam, ailevi ilişkiler, özgürlük alanları, sağlık ve sahip olunan boş vakit gibi kavramlar oluşturuyor.
 
Dünya genelinde ise mutluluk endeksi şöyle oluşmuş:
 
Türkiye’de de seçime çok az kalmışken politikacılarımızın ağzından düşmemesi gereken bir kavram gibi duruyor. Özellikle de ekonomik büyümenin refah düzeyine yansımadığın iddia eden muhalefet partilerinin.

Şuna da Göz Atın

COVID-19 ETKİSİNDE GELECEKTEKİ DÜNYA DÜZENİ

Yazar: Öğretim Görevlisi Yusuf Bahadır Kavas 2019 Aralık ayında başlayan ve salgın niteliği kazanarak tüm …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.