Perşembe , 9 Şubat 2023

Kobi Birleşmelerinin Avantajları

Gelir Vergisi Kanunu ile ilgili yapılan değişikliklerle KOBi’lerin birleşerek daha büyük şirketler kurulması ve böylelikle ölçek ekonomisinden yararlanılarak verimliliğin artırılması amaçlanıyor. KOBİlerde %20 olan gelir vergisi birleşme sonrasında %5e düşüyor. KOBİlerin birleşme kararı alıp bunu uygulamaları için onlara 2009 yılının sonuna kadar süre tanınıyor.

Uygulamada aslına bakarsanız her şey güzel. Ancak işsizlik oranındaki büyük düşüşten iyice deyim yerindeyse kıllanan hükümet tasarıda şöyle bir madde de bulunduruyor. O da bu yılın Nisan sonu itibariyle şirketlerin sigorta ödemelerinde belirlenen işçi sayılarının toplamının birleşen şirketlerde en az işçi sayısına eşit olması. Yani birleşen KOBİler işletme stratejisinin genel bir kuralı çalışan çıkarma işlevini uygulamayacaklar eğer bu vergi indiriminde faydalanmak istiyorlarsa. Mikroekonomiden biraz anlayan bir insan için de bu oldukça ekonomiklik anlayışına uygun değil.

KOBİlerden bahsetmişken KOBİ Borsası çalışmalarının da sanırım sona yaklaşılıyor nihayet. Parantez arası haber niteliği taşısın bu da.

IMF anlaşması olacak mı olmayacak, son vergi artırımları vs. derken geçmişte gördüğümüz popülist politikaların izini hala görüyoruz. Türk siyasetinde tarih sanki tekerrür ediyor ve gelenek hala devam ediyor gibi.

Şuna da Göz Atın

Sigortacılıkta Son Gelişmeler

Son dönemde Türk sigortacılığında özellikle bireysel olarak sunulan ürünlerde önemli gelişimler kaydedildi. Bu yazıda da …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.