Pazar , 29 Ocak 2023

BASEL III ve Avrupa Bankaları

Avrupa Birliği’nin bütünlüğünü tehdit edecek seviyeye ulaşan bütçe krizleri ilerleyen dönemlerde finansal kurumları da tehdit etmeye başlayacak mı? Herkesin merak ettiği soru bu. Özellikle, Almanya’daki sigorta şirketlerinin ki, Almanya en güçlü mali yapıya sahip AB ülkesi olduğunu son zamanlarda kanıtladı, ABD kaynaklı 2008 küresel krizinden payını ne ölçüde aldığını biliyoruz.

Stres testlerinden geçen bankaların önüne Basel III normları ve Avrupa Merkez Bankası’nın yukarı yönlü faiz politikası eklendi. Faizleri yukarı doğru çıkacak olmsaı bütçelerinde ciddi gedikler bulunan ülkelerin faiz yükünü daha da artıracak. Ancak Economist’te yayınlanan Credit Suisse kaynaklı görsel bankaların durumunun tahminlerde daha iyi durumda olduğunu gösteriyor.

Grafiğe göre AB bankalarının sermaye yeterlilikleri iyi durumda. Yine de faiz artışlarının bankalarının karlarını düşürerek otofinansmanı daraltacaktır. Geçmişteki başarılı özkaynak yönetimi bugün bankalara krize karşı daha sağlam şekilde ayakta durmalarını sağlasa da Avrupa’nın finansal sisteminde öngörülemeyecek tehlikeler de ortaya çıkabilir, zira son birkaç yıldır dünya genelindeki finansal piyasalarda yaşananlar çoğu öngörülemez anomalilerdi.

Avrupa Ekonomik Mali İşler Komisyonu üyesi Olli Rehn ise bugün Euro’nun savunulması için elimizden geleni yapacağız dedi. Bunu ancak Çin’in Euro rezervlerini artırmasıyla sağlanabileceğini kendi gibi ekonomiyle ilgilenen pekçok kişi de biliyor. Recep Tayyip Erdoğan’ın da Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’ndeki uslübünün sert olması pek de şaşırtıcı olmuyor.

Gelenekleriyle -tıkır tıkır işleyen finansal sistemi buna dahil etmek istiyorum- önemli bir mirası elinde tutan ama gün geçtikçe ekopolitik yönden zayıflayan bir Avrupa projesi yazılmakta şu anda tarih sayfalarına.

Şuna da Göz Atın

TÜRKİYE’DE FİNANSAL OKURYAZARLIK GERÇEĞİ VE ALINABİLECEK ÖNLEMLER / Yazar: Öğr.Gör. Yusuf Bahadır KAVAS

Finansal okuryazarlık bireylerin tasarruf ve tüketim dengesini kurabilmeleri, doğru yatırımlara yönelmeleri ve kendi bütçelerini yapabilmeleri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.