Perşembe , 9 Şubat 2023

Yunanistan Senaryoları

Bu yılın başndan itibaren herkesin farkında olduğu bir şey var ki, o da Yunanistan ekonomisinin artık ölümü bekleyen bir hastadan farksız olduğu. Kime sorsanız “evet Yunanistan batacak” diyor. Öyle de olacak, belki birkaç gün sonra, belki de haftalar ya da aylar sonra. Zaten ne zaman olacağı da umursanıyor mu bilmiyorum, zira kriz sonrası senaryolar hazırlanıyor bile. The Telegraph‘tan Andrew Lilico öngörülerini madde madde sıralamış:

 • Yunanistandaki bütün bankalar borcunu ödeyemez hale gelecek, yani iflas edecek.
 • Hükümet bütün bankaları kamulaştıracak ve bankalardan yapılacak geri çekimleri yasaklayacak.
 • Sokaklara düşecek olan Yunan mevduat sahipleri için 2002’de Arjantin’de yapıldığı gibi sokağa çıkmak yasağı belki de olağanüstü hal ilan edilecek. (Başta abartılı gözükse de Arjantin Başkanı, başkanlık sarayının etrafını saran göstericiler yüzünden evini helikopterle terkedebilmişti).
 • Borçlar “Yeni Drahmi”ya çevrilecek (Yeni Türk Lirası gibi). Artık yeni kurun adı ne olduğu onlara kalmış ama ben Yunanistan Hükümetindekiler verdikleri demeçlerden sonra yaratıcılığı kıt politikacılar olarak addediyorum. Süleyman Demirel’den öğrenmeleri gereken çok şey var. “Yeni Drahmi” ile devalüasyon da gerçekleşecek ve böylelikler borçların bir kısmı ödenmemiş olacak.
 • İrlanda da banka borçları default olacak. Portekiz de hareket etmeden olayları izleyecek, nispeten ihtiyatlı davranabilecekleri alana sahipler.
 • Bazı Fransız ve Alman bankaları ciddi zararlar yazacaklar ve sermaye yeterlilik oranlarını karşılayamaz duruma gelecekler.
 • Yunan devlet tahvili ve İrlanda-Yunanistan banka bonolarına yatırım yapmış olan Avrupa Merkez Bankası çok zor durumda kalacak.
 • Fransız ve Alman Hükümetleri önemli bir karar verecek: Ya Avrupa Merkez Bankasının sermaye yapısını yeniden düzenleyecekler ya da Bankanın borçlarını ödeyebilmesi için Euro emisyonunu artırmasına izin verecekler.
 • İlk seçeneği tercih edip sermaye yapısını yeniden düzenleyecekler. Bunu kendi bankalarında da yapıp bundan sonra mali yardım yapılmayacağını açıklayacaklar.
 • İspanyol bankalarının ihraç ettikleri bonolar da piyasada tedirginlik yaratmaya başlayacak. Sonunda hükümü borç-sermaya swapleri yoluyla bankaların mali yapısını tekrardan düzenleyecek. Bono sahipleri İspanya’yı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine şikayet edecek.
 • Sonra da dikkatimizi İngiltere bankalarına veriyor olacağız.

Kurgu ama gerçekleşmesi imkansız değil. Son 3-4 yılda olanlar hepimize imkansız diye bir şeyin olmadığını öğretti zaten.

Şuna da Göz Atın

COVID-19 ETKİSİNDE GELECEKTEKİ DÜNYA DÜZENİ

Yazar: Öğretim Görevlisi Yusuf Bahadır Kavas 2019 Aralık ayında başlayan ve salgın niteliği kazanarak tüm …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.