Perşembe , 9 Şubat 2023

LinkedIn Tarihinin Dibinde

Stanley Kubrick’in 1968’de “2001: A Space Odyssey” en sevdiğim filmlerden biridir. Filmde evrim ile başlayan ve insanın uzaya yayılmasına kadar süregelen dönüşüm konu ediliyor. Filmdeki kötü karakter HAL 9000 ismi verilen bir bilgisayar. Bu bilgisayar Jüpiter’e gitmekte olan ve içerisinde çok önemli bir görevi yerine getirecek olan ekibi taşıyan uzay gemisini kontrol ediyor. Daha sonra bu bilgisayar (ya da sanal zeka) gemideki ekibin başına olmadık belalar salıyor. Filmi epey bir anlattım bu arada.

ABD’deki sosyal medya balonu ise Stanley Kubrick’in yarattığı HAL 9000 karakteri kadar tedirgin edici. Sosyal medya balonunu önemli eksikleriyle irdelemiştik burada. Bir sosyal medya şirketi olan LinkedIn borsaya kote olur olmaz peak yapmıştı. Bunu teknoloji şirketlerinin piyasalardaki yeni zaferi olarak lanse edenler hafıza konusunda balıklara rahmet okuttular bence. Dot-com balonunun üzerinden 10 yıl bile geçmemişken kar bile elde etmeyen birbirinin kopyası ve inovasyondan yoksun şirketlerden övgüyle bahsedip milyarlarca dolar piyasa değer biçmek ciddi bir iktisadi unutkanlık olsa gerek.

Bu arada LinkedIn hisse senedinin performansına bakalım.

Şansım olsa da $122’dan alım yapanlara yarım kilo kuru pasta ile limonata yollayabilsem.

Şuna da Göz Atın

TÜRKİYE’DE FİNANSAL OKURYAZARLIK GERÇEĞİ VE ALINABİLECEK ÖNLEMLER / Yazar: Öğr.Gör. Yusuf Bahadır KAVAS

Finansal okuryazarlık bireylerin tasarruf ve tüketim dengesini kurabilmeleri, doğru yatırımlara yönelmeleri ve kendi bütçelerini yapabilmeleri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.