Pazartesi , 6 Şubat 2023

ABD’de İşsizlik Oranı

Son gelen verilere göre ABD’de işsizlik oranı %9,1. Ülkeyi iyi bilen Selim Atalay bu işsizlik oranıyla seçime girip de kazanabilen başkan yok diyor ki öyle. Kapitalizmin simgesi haline gelmiş plazaların akşamları ışıkları yanmıyor, alışveriş merkezlerinde mağazalar sinek avlıyor, insanlar karamsar ve umursamaz. Dünyanın en büyük ekonomisi vizyonsuz politikalarla girdiği felaket sarmalından bir türlü çıkamıyor.

Önce Selim Atalay’ın tarihi bir gerçeği yansıtan önermesi üzerinde duralım. Yukarıda 1948’den bu yana işsizlik oranlarını gösteren grafik var. İzlediğimiz dönem içerisinde işsizliğin yuttuğu başkan Gerald Ford olmuş. %10 üzerine çıkan işsizliği düşüren Ronald Reagan iki kez başkanlık yapabilmiş (Konuyla ilgili detaylar için bkz. Reagonomics). Kendisinin işsizlikten önce Jimmy Carter‘ı koltuktan indirdiğini de sözlerimize ekleyelim. Görülüyor ki işsizlik oranları ABD’nin siyasi dengeleri üzerinde önemli bir ağırlığa sahip. Hatta kimi zaman Amerikan başkanlarına “We are all Keynesians now” bile dedirtebilmiştir.

Aklıma gelmişken bir de sefalet endeksine değineyim. Sefalet endeksi (misery index), Arthur Okun tarafından yaratılmış olan ve işsizlik oranıyla enflasyon oranının toplanmasına dayanan basit bir ekonomik gösterge. Örneğin bir ülkede enflasyon %4, işsizlik oranı %6 ise sefalet endeksi %10’dur. Bu oran Gerald Ford döneminde %16, Jimmy Carter döneminde ise %16,26 olarak gerçekleşmiş. George W. Bush koltuğunu %7,29’luk endeksle Barack Obama‘ya devretmiş, bu oran şu anda %12,16, bu yüzden maalesef kendisine “SistematikRisk.Com Ekonomi Ödülü”nü veremiyoruz. Ben bu ödüle sefalet endeksini %13,63’ten %3,45’e çeken Harry Truman‘ı layık görüyorum.

Lafın kısası, ABD’de yolunda gitmeyen şeyler var. Bahis oynasam yeni başkanlık için Cumhuriyetçilerden Mitt Romney‘e parayı basarım. İyi bir demagog kendisi, tek sorunu Mormon olması.

Şuna da Göz Atın

COVID-19 ETKİSİNDE GELECEKTEKİ DÜNYA DÜZENİ

Yazar: Öğretim Görevlisi Yusuf Bahadır Kavas 2019 Aralık ayında başlayan ve salgın niteliği kazanarak tüm …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.