Perşembe , 9 Şubat 2023

İÇİNİZDEKİ TAKIMINIZ

NLP (neuro linguistic programming) , mutluluğun, kazanmanın ve mükemmelliği yakalamanın yeni bilimi ve ustalık sanatıdır. Başka öğreticiler size ne yapmanız gerektiğini anlatırken, NLP, neyin nasıl yapılması gerektiği üstünde durur ve farkı farkın yarattığına inanır.

Herhalde yaşamınızın birçok alanında yer alan bir iç sesinizin varlığından haberdarsınızdır. Bu ses bazen, sizi yolunuzda ilerlemeniz için cesaretlendiren bir arkadaş olabileceği gibi genellikle yetenekleriniz konusunda kuşkulanmanıza yol açan, eleştirel birisi de olabilir.

Her türlü içsel ve dışsal etkinin temelinde birbiriyle çatışan inançlarımız yatar; bazı durumlarda kendimize ilişkin temel inançlarımız bile birbiriyle çatışabilir. Bu yüzden, hedeflerimize ulaşmaya çalışırken diğer yanlarımız tarafından da bombardıman ediliriz; daha iyi bir deyişle, içimizdeki iyi niyetli “takım”, yapmaya çalıştığımız şeylere katkıda da bulunabilir, onlara engel  de olabilir.

Çok kişiliklilik fikri, kısa bir süre öncesine kadar alay edilen bir düşünceydi. Oysa şimdi, bütün göstergeler her birimizin içinde varolan farklı “zihniyetler”e işaret etmektedir. Roger Speryy’in bölünmüş beyin araştırması, iki zihin teorisi olarak adlandırılan yaklaşımın yerleşmesini sağlamıştı. Beynin sağ ve sol yarısının tamamıyla farklı yollarla işlendiğini ortaya koyan bilgilerimiz artık bu teoriyi kesin bir şekilde doğrulamaktadır. Nasıl düşündüğümüzü, hissettiğimizi ve inandığımızı gösteren boyutlar o kadar özgündür ki, farklı farklı kişiliklerle bir iç takımın özelliklerini taşırlar.

Kaynak: Dr.Harry Alder, NLP: Yüksek Performansa Ulaşmanın Yeni Bilimi ve Sanatı

Şuna da Göz Atın

Yeniden Merhaba!

Kıymetli okurlarımız, uzun zamandır yazmadık, yazamadık. Sebebi ne olduysa oldu, araya yıllar girdi ama her …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.