Pazartesi , 6 Şubat 2023

Inside Job

2008’de Amerikan finans sektöründe yaşanan ve etkileri bütün dünyada hissedilen krizi belgeselleştirmek akla gelmeyecek bir fikir olmasa da Charles Ferguson adlı yönetmen tarafından kotarıldığında ortaya bir saat elli dakika boyunca ilgiyle izlenecek bir yapıt çıkmış. Belgeseli ilk kez Oscar adayı olduğunda duymuştum, ödülü kazandıktan sonra da izlemek farz olmuştu zaten.

Öncelikle prodüksiyon harikası olduğunu söyleyeyim bu yapıtın, zira iki milyon dolarlık da bit bütçesi var (Afişteki yirmi trilyon dolarlık ifade de çok anlamlı). Seslendirmeler “Bourne Identity“, “The Departed” gibi filmlerden tanıdığımız Matt Damon yapmış. Harvard’tan edebiyat alanında diploma almış bu arkadaşımız seslendirmeler yaparken de iktisat, finans ve politika alanında olan birikimini iyice genişletmiştir. Bu alanlara ilgi duymayanların da dikkatini çekiyor ve birikimini artırıyor aynı zamanda.

Belgesel beş bölümden oluşuyor. Önce Ronald Reagan döneminden itibaren finansal piyasalarda başlayan deregülasyon dönemine eleştiriler getiriliyor. Daha sonra bu dönemin diğer başkanlar döneminde nasıl devam ettirildiği ve zamanla Amerikan ekonomisini çökertecek büyüklüğe nasıl ulaştığı anlatılıyor. Bu anlatım boyunca Hank Paulson, Larry Summers, Tim Geithner, Ben Bernanke, Frederic Mishkin ve daha sayamayacağım pekçok kişi şeytan olarak gösteriliyor. Özellik Mishkin’in kamera karşısındaki halleri için izlenmeli bu belgesel.Diğer saydığım isimler ise tahmin edileceği üzere röportaj vermeyi reddetmiş. Özellikle bankacıların aldıkları ücretleri, bonusları gördüğümde kendilerine hak verdim (!).

Her şey olup bittikten sonra Amerikanların kirli çamaşırları ayıklama geleneğini devam ettiren bir çalışma Inside Job. Ama mutlaka izlenmeli. Enron: The Smatest Guys In The Room ile birlikte bu türde yapılmış bütün belgeselleri izlemekte fayda var. Belgeselin sonralarına doğru ise epey anlamlı bir açıklama Çin Finansal Hizmetler Kurumu’ndan Andrew Sheng‘ten geliyor.

Why should a financial engineer be paid four, four times… to a hundred times more than the, uh… real engineer?
A real engineer build bridges, a financial engineer build, build dreams.
And when those dream turn out to be nightmares, other people pay for it.

Şuna da Göz Atın

Yeniden Merhaba!

Kıymetli okurlarımız, uzun zamandır yazmadık, yazamadık. Sebebi ne olduysa oldu, araya yıllar girdi ama her …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.