Perşembe , 9 Şubat 2023

6 Aylık İMKB Performansı

Yıl başında parasını borsada değerlendirenler şu anda zarardalar. 2011 yılının ilk altı ayında İMKB100 endeksinin performansına baktığımızda ciddi dalgalanmalar göze çarpıyor. Yukarıdaki grafikte görüleceği üzere yılın ilk iki ayında İMKB100 endeksi, sırayla %4,13 ve %3,15 geriledi, özellikle Şubat ayının sonundaki aşağı yönlü hareket dikkat çekici. Buna karşılık Mart ve Nisan aylarında müthiş bir performans gösteren borsamız, “sell in May, go away” mottosunun hakkını verecek şekilde aşağı yönlü ciddi bir harekete geçti ve Mayıs ayını %8,96lık düşüşle kapadı. Haziran ayında olan seçimlerden beklenen sonuç önceleri yukarı yönlü hareketlere neden olsa da, seçim sonrası oluşan siyasi belirsizlikler, yargıdan çıkan kararlar sonrası bazı milletvekillerinin yetkilerinin düşmesi, parlamentodaki yemin töreninin boykot edilmesi vb. olaylar borsada aşağı kırılmaya yol açtı.

İMKB’nin karşısına Amerika Birleşik Devletleri‘nden S&P 500 ve Almanya‘dan DAX gibi iki güçlü rakip koyduğumuzda durum daha açık şekilde ortaya çıkıyor. Enteresan olan bizm borsada Şubat sonuna doğru yaşanan büyük düşüş, iki yabancı borsada Mart ortasında yaşanan düşüşün adeta öncü göstergesi gibi. Ancak İMKB’nin Ocak-Mart ve Mayıs-Haziran aylarındaki negatif ayrışımı çok dikkat çekici. Tabi bizimkisi gibi henüz yeterince derinleşememiş bir piyasayı dünyanın en büyüklükleri karşılaştırmak ne kadar doğrudur bilinmez ama yine de yukarıdaki grafik önemli fikirler veriyor.

Bütün bunlara ek olarak, önümüzdeki zaman diliminde TL değer kaybettiği sürece Nisan ayı sonundaki seviyelere çıkışı pek kolay olmayacak gibi gözüküyor.

Şuna da Göz Atın

TÜRKİYE’DE FİNANSAL OKURYAZARLIK GERÇEĞİ VE ALINABİLECEK ÖNLEMLER / Yazar: Öğr.Gör. Yusuf Bahadır KAVAS

Finansal okuryazarlık bireylerin tasarruf ve tüketim dengesini kurabilmeleri, doğru yatırımlara yönelmeleri ve kendi bütçelerini yapabilmeleri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.