Perşembe , 9 Şubat 2023

Yunanistan’ın Vergi Sorunu

Geçtiğimiz hafta Yunanistan parlamentosu kemer sıkma planını oylarken, meclis binasının hemen dışında polis ve eylemciler birbirlerine karşılıklı göz yaşartıcı bombalar atıyordu. Bunları New York‘tan canlı yayında izleyen Wall Street traderları ise oylamada “evet” sonucu çıkmasıyla birlikte havalara uçuyordu. Piyasanın beklentisi gerçekleşmişti ve haberleri satmanın tam zamanıydı.

Yunanistan kamu borcunu çekmesi gereken seviye milli gelirinin %60’ı. Bu kemer sıkma planıyla bunu gerçekleştirebilir mi? Zor. Zira ülkenin 30 yıl boyunca %5 bütçe fazlası yaratması gerekiyor. Yıllarca bütçe rakamlarını manipüle etmelerini, yabancı bankaların bu hoyrat kamu anlayışını finanse etmesini bir kenara bırakırsak, karşımıza bizim ekonomizde de önemli bir sorun olan vergi kaçırma çıkıyor.

Vergi kaçırmanın Yunanistan ekonomisine yıllık maliyetinin 15 milyar euro olduğunu tahmin ediliyor. Johannes Kepler University‘den Friedrich Schneider ülkelerin kayıtdışı ekonomileriyle yaptığı çalışmalarla biliniyor. 2007’de yaptığı çalışmaya göre kayıtdışı ekonomi, Yunanistan milli gelirinin %25’i kadar. Bu oran Avrupa’nın diğer sorunlu ülkeleri İtalya, İspanya ve Portekiz’de de epey yüksek. Onun teorisine göre, bu kadar fazla vergi kaçağı olmasının sebebi, kesintisiz demokrasilerin 1970’lerden beri yaşandığı bu ülkelerde, insanların kamu çıkarlarının temsilcisi olarak hükümetleri görmemeleri (Merak edene not: Bu çalışmaya göre Türkiye’de kayıtdışı ekonomi daha vahim boyutlarda). Harvard ekonomistlerinden Alberto Alesina da bu ülkelerde vergi kaçırmanın akşam yemeklerinde gururla anlatılan bir olgu olduğuna dem vurarak getiriyor eleştirisini ve ekliyor: “Bu ülkelerin çoğunda önemli olan ailenizdir. Devlete karşı olan vazife şuuru zayıftır”.

İnsanların fişlerde gözükecek KDV oranları üzerine bile pazarlık yaptığı, vergi kaçırmanın adeta milli spor haline geldi Yunanistan’a son kemer sıkma paketi vergi konusunda neler getirdi peki? Devlet memurlarının maaşlarında %10 kesintiler yapılacak. Yıllık kazancı 40.000 eurodan fazla olanlar için uygulanacak vergi oranı %38 olacak. Vergi mevzuatından kaçışların önüne geçilecek, yapılan indirimler kaldırılacak, KDV oranı %20’ye yükseltilecek. Bu planlar hükümetin açıklamasına göre yıllık 1,2 milyar euroluk bir rakamı yazdıracak bütçenin artı hanesine, kim ne kadar itibar eder buna bilemem. Halkın büyük çoğunluğu adil bir sistem için artan oranlı bir gelir vergisi sistemi kurulmasından yana. Halkına vergi alışkanlığı kazandırmak ve onları ödemeleri yapmak için tevşik etmek zorunda olan hükümetin halkın sesine ne kadar kulak verir, orası ayrı muamma.

Şuna da Göz Atın

Sigortacılıkta Son Gelişmeler

Son dönemde Türk sigortacılığında özellikle bireysel olarak sunulan ürünlerde önemli gelişimler kaydedildi. Bu yazıda da …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.