Pazar , 29 Ocak 2023

Credit Default Swap Nedir?

Credit Default Swap (CDS), son zamanlarda gazetelerin ekonomi sayfalarında ismi en çok telaffuz edilen enstrümanlardan biri. Tanımlamak gerekirse, borçlu pozisyondaki kurumun borcunu ödeyememe ihtimaline karşı alacaklının hakkını garanti eden kıymetli evrak, bir nevi borç sigortası. Tanım üzerinden gidecek olursak, eğer bir kurumun borcunu ödeyememe ihtimali artmaktaysa CDS fiyatının yükseleceğini, tersi durumda azalacağını söylemek yerinde olur.
Özellikle kamu borçlarına yönelik çıkarılan CDS’ler bugün ekonomiyi yorumlayabilmek için önemli bir veri oluşturuyor. Nitekim, gelişme kaydederek istikrarlı bir büyüme trendine giren ekonomilerde kamunun borç ödeme gücünün artması CDS fiyatlarını düşürürken, istikrarsızlık ve kriz ortamına giren ekonomilerde kamu borçlarına yönelik belirsizliğin fiyatları yükselttiğini görüyoruz. Aşağıda ülkelere ait CDS fiyatları var, tabloyu inceleyip çeşitli yorumlar yapabilmek mümkün.

Ülkelerin CDS fiyatları

2008’deki küresel mali krizden sonra ekonomi dünyasında rolleri iyice tartışılan kredi derecelendirme şirketlerine verdikleri notlara bir alternatif oluşturmakta bu fiyatlar. Türkiye için konuşalım. CDS fiyatına göre epey bir not artırımı gerekli Türkiye için, bu gidişle zaman içinde de olacak gibi bu. Krizin vurduğu Yunanistan, rejimi gittikçe totaliterleşen Venezuella CDS notu çok yüksek ülkeler arasında. Yarın Hugo Chavez çıkıp “ben borçlarımı ödemiyorum arkadaş” dese çoğumuz şaşırmayız herhalde.
Bu araçlarla ilgili diğer bir önemli detay ise, çoğu kez hedge fon yöneticileri tarafından gelişmekte olan ülke ekonomilerinde çeşitli işlemler yoluyla istikrarsızlık yaratılarak CDS fiyatlarından ciddi karlar elde edildiği spekülasyonu. Yunanistan’da hükümet epey dert yanmıştı bu konuda. Gerçeklik payı olsa da Yunanistan’da bu başarısızlığı örtmek için yapılmış basiretsiz bir girişim bence.

Şuna da Göz Atın

TÜRKİYE’DE FİNANSAL OKURYAZARLIK GERÇEĞİ VE ALINABİLECEK ÖNLEMLER / Yazar: Öğr.Gör. Yusuf Bahadır KAVAS

Finansal okuryazarlık bireylerin tasarruf ve tüketim dengesini kurabilmeleri, doğru yatırımlara yönelmeleri ve kendi bütçelerini yapabilmeleri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.