Perşembe , 9 Şubat 2023

İtalya Pariteyi Nereye Götürür

Avrupa’da son bir yıldır ekonominin en önemli konusu periferi ülkelerin yaşadıkları borç krizleri. Yunanistan’da olanları hepimiz biliyoruz zaten artık. Diğer ülkeler arasında da İrlanda ve Portekiz bozulmuş ekonomiler kategorisinde ellerinde bayraklarla ilerlerken onları İspanya ve İtalya takip ediyor.

Bu arada, Avrupa Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy, Avrupa Birliği´nin üst düzey yetkililerini Yunanistan için ikinci kurtarma paketini ve İtalya üzerindeki piyasa baskısı konusunda büyüyen endişeleri görüşmek üzere acil toplantıya çağırdı.

İtalya üzerindeki piyasa baskısı ve Euro’daki değer kaybını burada masaya yatırmak gerekiyor. Geçen hafta Jean Claude Trichet (ECB Başkanı) faiz artış kararı almasına rağmen zaten halihazırda aşırı değerlenmiş olan (Amerikan dolarına karşı) Euro da bu faiz artışından kaynaklanan hareketlenmeyi gözlemleyememiştik.

Euro/USD paritesi de hızlı aşağı doğru gidiyor bu gelişmelerin akabinde. Bugün 1,4110 seviyelerine kadar iniş görebiliriz. Aşağısı yeni bir iniş kanalı olur. Haftanın sonuna doğru pariteden konuşurken 1,40’ın da altında seviyelerden bahsediyor olabiliriz.

İtalyan borsası da gerilimden nasibini alıyor haliyle. Yunan borsasındaki spekülatif hareketler yok ancak yatırımcıların ciddi bir güven kaybına uğradığı gerçek. Borç kriziyle uğraşan İtalya için güven kaybı batmakta olan geminin bir darbe daha yemesi gibi. İtalya’nın kısa-orta vadede finansman sorunlarıyla karşılaşması da çok muhtemel.

Şuna da Göz Atın

TÜRKİYE’DE FİNANSAL OKURYAZARLIK GERÇEĞİ VE ALINABİLECEK ÖNLEMLER / Yazar: Öğr.Gör. Yusuf Bahadır KAVAS

Finansal okuryazarlık bireylerin tasarruf ve tüketim dengesini kurabilmeleri, doğru yatırımlara yönelmeleri ve kendi bütçelerini yapabilmeleri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.