Pazar , 29 Ocak 2023

İtalya’nın Borçları Pisa Kulesini Aştı!

İtalya denince aklımıza çizme, makarna, sert futbol ve “Baba” gelirdi. Ama şimdilerde İtalya denince olası yeni bir euro krizi aklımıza geliyor. Avrupanın cüsseli ekonomilerinden olan İtalyada her an kaos çıkabilir mi? Köşe başlarına sinmiş euro aileleri kendi aralarında riskli bir hesaplaşma yaparken avrupayı yeni bir krize sürükleyebilir mi?

Daha düne kadar ha battı ha batacak denen Yunanistan’ın geldiği hüzünlü nokta Avrupa’daki elastikiyeti iyice eritmişti. Bu krizin sarsıntılarına zor katlanan gotik kalelerin İtalya gibi bir devleti sırtlaması olası görünmüyor. İtalyanın borç krizine girmesi Euro’nun çöküşü olur diyor kimi köşe yazıları. Belki bunda biraz da İspanya ve bazı batık ülkelerin oluşturduğu stres tufanında etkisi vardır. Ancak asıl suç kimde diye soruyorlarsa, cevabını uzun menzilli planlara sadık kalamayan hükümetlerde ve bu gün tüketim yarın ne olur karışmam! diyen halk kitlelerinde aramak lazım.

Yakın zamanda S&P ‘nin İtalyanın riskinin devam ettiğini söylemesi ve Moody’s’ın da İtalyanın uzun vadeli Aa2 olan kredi notunu düşürme olasılığı nedeniyle izlemeye alması Pissa kulesinin iyice eğilmesine neden oldu. İtalya hakkındaki kem sözlerin sebebi ise ülkenin borç stoklarının gelirlerinden daha çok olması. Bu oran 2011 yılı için kamu borcunun GSYH’nin yüzde 119,2’sini oluşturuyor. Yeniçaggazetesi.com.tr deki habere göre “İtalya, 1,6 trilyon euroluk (2,23 trilyon dolar) borcuyla Avrupa’nın en büyüğü konumunda bulunuyor, dünyada ABD ve Japonya’nın ardından 3. sırada yer alıyor.

İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi ülkede birlik çağrısı yapmış. Umarız sorunlar kontrol altına alınır ve kaos bulutları dünya ekonomisinin üzerinden çekilmeye başlar. Tabi dünya ekonomisi gerçekten bütün dünya halklarına faydalı bir rota izliyorsa.

İtalyanın gösterge grafiklerine bakacak olursak; zaten ülkenin önemli sorundan olan Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GDP) deki düşük büyüme kendinin yine sahneye atmış bulunuyor.

Aşağıdaki tabloda görüldüğü gibi ülkenin ticaret dengesi auta kaçmış. Bu ne hal? Ticaretin dengesinin bozulması demek ülkenin dünya maratonunda sendelemesi demektir. Gerçi bu tablo diğer ülkelere bakınca çok da kötü sayılmaz. Ama yakışmamış Sinyor’e.  Bu arada İtalyanın ihraç kalemleri: Gıda, giyecek, motorlu taşıt, kimyasal ve elektrikli aletler. İthalat kalemleri de genellikle: enerji, kimyasallar, taşımacılık ekipmanları, elektronik, tekstil, mineral vb. kalemler.Ticaretinin yarıdan fazlasını Euro bölgesinde yapan İtalyanın en yakın pas arkadaşları Almanya ve Fransa.

Şimdi bir de aşağıdaki devlet bütçesine bakalım.

Evet  yine negatifler alemine ziyarete gideceğiz. Ancak dikkat edin epeydir bir salınma var aşağı yönlü.Eee yani ne demek bu diye soran olursa “kusura bakmasın” ne desem yalan olur, bize okullarda negatifi hep negatif manada empoze etmiştiler 🙂 .Ancak unutmayalım ki İtalya büyük bir ekonomi, özellikle Fransız bankaların İtalyanın durumdan epey etkileneceği söyleniyor. Euro bölgesi taraftarları (eğer hala varsa) bir hokus-pokus operasyonu yaparak krizin en azından dizginlenmesi için çaba harcayabilirler. Tam tersi olarak “vurun euroluya” da denilebilir.Zaman ola hayr ola.

Şuna da Göz Atın

COVID-19 ETKİSİNDE GELECEKTEKİ DÜNYA DÜZENİ

Yazar: Öğretim Görevlisi Yusuf Bahadır Kavas 2019 Aralık ayında başlayan ve salgın niteliği kazanarak tüm …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.