Pazar , 29 Ocak 2023

Özetle Avrupa

Avrupa’daki borç krizi ve politik açmazlar global sermaye piyasalarını tehdit etmeye devam ediyor. Euro/dolar paritesi 12 Ocak 2011’den sonra ilk kez 200 günlük hareketlik ortalamasını bu şekilde kırdı. Paritede geçen haftalardaki yükselişin sürdürülemeyeceği belliydi. Bugün de 1.4000-1.4050 bandından yukarı olan hareketler pariteyi tekrar yükseltebilirdi (dünkü yükselişi buna bağlıyorum).

Politik açmaza tekrar değinmekte fayda var. Avrupalı yöneticiler şu ana kadar yaptıklarıyla kafalarından net bir önlem paketinin belirlenmediğini sinyallerini verdiler. Bu nedenle parite etkileyecek tehditler hala mevcut. Oyuncuların Yunanistan ve İtalya nedeniyle algıladıkları risk seviyesine değinmiyorum bile. Avrupa Merkez Bankası‘nın borç krizi yaşayan ülkelerden tahvil alımı yapmayı planlıyor ancak Almanya bu tür önlemlere karşı çıkıyor.

İtalyan bonolarını getirileri keskin bir şekilde %2,14’ten %3,67’ye yükseldi. Bono ihalesindeki talep de memnun edici değildi, bu yüzden bugün yapılacak olan ihale önem kazanıyor, zira Yunanistan’daki bono ihaleleri bile piyasada daha olumlu yargıların oluşmasını sağlıyordu (orada 6 aylık bono getirisi %4,9’a gelerek sadece 6 bp’lik yükseliş göstermişti).

Borçlu ülkelerin borçlanma faiz oranlarını düşürüp vadesel avantajlar sağlamak artık çok ufak ve geç kalınmış bir çözüm yolu. Yine Euro ile ilgili olarak ortaya çıkan bir diğer gerçek ise, eğer bir ülke Euro’dan çıkmaya karar verirse, bunun aniden gerçekleşeceği yani yatırımcılar için bir sürpriz gerçekleşebilir, bir sabah uyandığımızda Yunanistan’ın drahmiye geçtiğini öğrenebiliriz. Buyrun bir de buradan yakın.

Bütün bunlar ışığında uzun vadeli pozisyonlar almanın büyük risk taşıdığını söylemek kelime israfı olmaktan öteye geçmeyecek.

Şuna da Göz Atın

TÜRKİYE’DE FİNANSAL OKURYAZARLIK GERÇEĞİ VE ALINABİLECEK ÖNLEMLER / Yazar: Öğr.Gör. Yusuf Bahadır KAVAS

Finansal okuryazarlık bireylerin tasarruf ve tüketim dengesini kurabilmeleri, doğru yatırımlara yönelmeleri ve kendi bütçelerini yapabilmeleri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.