Perşembe , 9 Şubat 2023

Çalıntı Uğur Böceği Uğur Getirir mi?

Kaçakçılık işleri yıllarca çeşitli şekilde haberlere konu olmuştur. Kaçakçılık yöntemlerinde ilk akla gelen bir katırın üzerine yüklenmiş kahve rengi çuvallar ve mayınlı araziler arasından gizli gizli geçmeye çalışan adamlar olur. Derken, Jandarma tepenin ardından Dur! ihtarı çeker. Senaryo ilk bakışta böyle. Ama günümüz de kaçakçılar ülke sınırlarını aşmanın verdiği hızla insan sınırlarını da aşıyorlar. Ama bir kaçakçılık türü var ki hayret etmemek elde değil: “Böcek kaçakçılığı“. En son ülkemizde yaşanan bir kaçakçılık olayına değinmek istiyorum. haberturk.com’ daki haberde:  “Zanlıların aracında yapılan aramada, kutular içine gizlenmiş uğur böceği, sinek, arı, ağustos böceği gibi 48 türe ait toplam 6 bin 14 adet böcek bulundu.” deniliyor ve bundan önceki yıllarda da çeşitli sayılarda böcek, kelebek hatta bazı bitki fidanlarının gümrüklerde yakalandığı söyleniyor. Ve böceklere biçilen değer 500 Bin TL. Evet bizim irkilerek kaçtığımız yada hiç umursamadan üzerine basıp geçtiğimiz böceklerin değeri 500 Bin lira.Yani neredeyse bir futbolcu fiyatı, Woswos’un Tosbası bu kadar etmez.

Peki bunda yasal olmayan ne var?  Zaten, salyangoz vb. canlılar toplanıp bunları gıda olarak kullanan ülkelere ihraç ediliyordu. Ama bu böcek kaçakçılığının oluşturduğu tehdit sadece parayla alakalı değilmiş. Burada en büyük sorun ekolojik çeşitliliği korunması kaygısıymış.  Peki ama Türkiye’deki böcekler örneğin Rusya’da da yetişse fena mı olur? Acaba bu ülkeler arasında bir kıskançlık mı var? Ya da sen benim böceğimi nasıl çalarsın davası mı? Türün eğer yok olma tehlikesi yoksa sorun nedir?

Hurriyet.com’daki habere göre de, Bilirkişi heyetinde yer alan Trakya Üniversitesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Murat Yurtcan, “Böcek kaçakçılığı farklı amaçlarla yapılabiliyor. Gelişmiş ülkelerin çoğunda doğa tarihi müzeleri var. Kaçakçılar, turist olarak gittikleri ülkelerde böcekleri toplayıp bu müzelere para karşılığı satıyorlar. Böyle bir böcek borsası var. Ayrıca böcek türleri, gen çalışmalarında kullanılabiliyor. Ancak bunlar bizim ülkemizin biyolojik zenginlikleridir izin alınmadan toplanmasının önüne geçilmelidir” demiş. Ayrıca sadece böcekler değil sürüngenlerinde çalındığını haberleri geliyor.

Bu konuda çıkan haberlerden bazı kaçakçılık olayları:

  •  2007 yılında yabancı uyruklu 1 kişi Artvin’de topladığı 1450 kelebek,
  • 2008 yılında yabancı uyruklu 1 kişi yine Artvin’de topladığı 350 adet çeşitli türde böcek,
  • 2010 tarihinde 10 adet hamam böceği,
  • 2010’da da 20 cırcır böceği ele geçirilmişti.

Peki bu konunun ekonomiyle nasıl bir ilişkisi olabilir? Burada aklıma hemen aklıma 1600’lerde Hollanda’da yaşanan Lale Çılgınlığı geliyor. Oysaki Lale soğanları ilk olarak Osmanlı’dan oraya gitmişti, ama bir lale soğanı bir fabrikaya takas edildiği rivayet olunca, madem böyle bir potansiyel vardı da lalede, biz neden kıymetini bilemedik diyor insan! Şimdi de böceklerin, yılanların, kelebeklerin, hamam böceklerin, çeşitli bölgesel bitkilerin aşırılıp aşrı aşrı ülkelere kaçırılmasını duyunca aynı soru akla geliyor: Yahu bunların borsaları varsa biz neden kurmuyoruz? “Ot borsası” olur da “bit borsası” olmaz mı?  Ayrıca borsaları varsa bu hayvanat ve nebatların (bitkilerin) başka başka meziyetleri de var demek ki? Elbette vardır. Bundan yıllar önce İsrail’den tane ile arı ithal edip serada domates yetiştiriyorduk. Ayrıca bu hayvanların ölüsü bile para. “Doğa Müzeleri” varmış, tabi bizde de var hatta Avrupa’nın en büyük müzesi Erzurum Atatürk Üniversitesindeymiş.Bu müzeler bu canlıları satın alıp veri bankasını oluşturuyor bunları sergiliyorlar.  Acaba bu böcek tacirlerine fırsat vermeden biz talepleri değerlendirerek bu doğrultuda ulusal bir “borsa” tarzı bir oluşum meydana getiremez miyiz? Böylece hem yurt dışına çıkarılan canlılar tescillenmiş olur hem de böyle bir pazardan gelir sağlamış olurduk.

Şuna da Göz Atın

Yeniden Merhaba!

Kıymetli okurlarımız, uzun zamandır yazmadık, yazamadık. Sebebi ne olduysa oldu, araya yıllar girdi ama her …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.