Perşembe , 9 Şubat 2023

Parite Nereye Gider ?

İşlem gününü 1.4370’lerden kapayan Euro/Usd paritesinde 50 günlük ortalama, 200 günlük ortalamanın üzerinde seyrediyor epey zamandır. Bu iki hareketli ortalama birbirine yaklaştığında da paritede yukarı yönlü hareketler gözlemleniyor. Avrupa’daki borç krizinin her defasında geçici önlemlerle gideriliyormuş gibi gözükmesi Euro’yu kısa vadede destekliyor ve pariteyi yukarı çekiyor. ABD’de ise borç tavanının yükseltilip yükseltilmeyeceği hususunda yaşanan siyasi tartışmalar doların değer kaybında etkili.

Haftaya paritede koridorun giderek daralacağını öngörüyorum. Bugün İspanya’dan PPI Endeksi dışında neredeyse olumlu bir veri gelmedi, ABD’de toplu işten çıkarmaların sayısı beklenenden azdı -her ne kadar piyasaların pek ilgilenmediği bir veri olsa da-. Bu arada Dow Jones ekside kapasa da son dakikalarda güzel alımlar geldi ve endeks yukarıya taşındı.

Doların değer kazanarak pariteyi biraz aşağı çekmesi olası ama gerçekleşmesi daha olası bir pozisyon Dolar / Lira paritesinde long pozisyonla alınabilir, önümüzdeki hafta 1 lira 75 kuruşun 1 dolara tekabül ettiği bir hafta olacak.

Yukarıdaki yazılanlar yatırım tavsiyesi değildir, hatta hiçbiri gerçekleşmeyecek diyeyim de içimiz rahat olsun. Forex piyasalarının sihri de hep para kaybetmenizdir.

Bu arada eski yazılara da göz atabiliriniz.

Euroda Son Durum
İtalya Pariteyi Nereye Götürür
Özetle Avrupa 

Şuna da Göz Atın

TÜRKİYE’DE FİNANSAL OKURYAZARLIK GERÇEĞİ VE ALINABİLECEK ÖNLEMLER / Yazar: Öğr.Gör. Yusuf Bahadır KAVAS

Finansal okuryazarlık bireylerin tasarruf ve tüketim dengesini kurabilmeleri, doğru yatırımlara yönelmeleri ve kendi bütçelerini yapabilmeleri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.