Pazartesi , 6 Şubat 2023

Yatırımcıların “Altın” Yıldızı: “İsviçre Frangı”

Havalar Ramazan öncesi hararetli. Mübarek “oruç” öncesi su bidonlarımızı dolduralım diyorduk. Ama Avrupadan gelen kriz dumanları hararetin boyutunu artırdı. İyiliğin, dürüstlüğün hüküm sürmesi gereken Ramazan öncesi çeşitli bahanelerle gıda fiyatlarına verilen zamlar insanların canını sıkarken, Avrupa ve Abd’nin “borç tufanına” düşmesi kaygıları artırıyor.  Edward N. Lorenz‘in dediği gibi “Amazon Ormanları’nda bir kelebeğin kanat çırpması, ABD’de fırtına kopmasına neden olabilir!”. Nedense Abd ve Avrupada ne olsa ters etkisi gelip bizim halkın cebinde patlıyor. Tabi ki Avrupa’nın krize girmesi özellikle bizim ihracatımızı olumsuz etkilemekte. Bunca yıldır bizi içlerine almayan ve her fırsatta Türkiye’ye çelme takmaya çalışan Avrupa’nın bu haline sevinsek mi yoksa ucu bize dayandığı için dövünsek mi? Bizler kimsenin kötülüğünü istemeyiz, bizim kültürümüz iyilikten yanadır. İyi de ne olacak? Avrupa kurtulabilecek mi? Şu an için kriz algıları iyice depreşti, birileri (ki bunlar gerçekte kimdir bilinmiyor) ufak ufak alternatif araçlara bakınıyor.

Bu araçların başında gelen iki enstrüman var: Altın ve İsviçre Frang’ı.

Altın, dillere destandır, Babil’in Asma Bahçelerinden, Mısır Piramitlerine kadar her yerde onun adına bir hikaye anlatılır durur. Suya düşse paslanmaz, ateşe atsan yanmaz, toprağa gömsen küf tutmaz, cebe atsan yerinde ya durur ya durmaz !:) Ama bir şey var ki, uzun bir süredir inatla artmaya devam ediyor. Ya değer potansiyeli henüz zirve yapmadı ya da çok büyük bir balon oluştu ama birileri bu balonu küçük yatırımcının cebine sokmaya çalışıyor.

Grafiğe bakınız 2001 den beri bariz bir şekilde tırmandıkça tırmanıyor. Everest tepesinin pabucunu dama attırır gibi, uzaya yol alır gibi ilerliyor. Bunun sonunda ya yatırımcıları zenginler diyarına varacak ya da dipsiz bir boşluğa savrulacak. Şu son günlerdeki finansal ortamları da göz önüne alırsak tek başımıza kesin çıkarımlar yapmamız çok riskli olabilir. Bakınız bloomberght.com ‘daki bir haberde ünlü yatırım uzmanı Marc Faber: “Altın artmaya devam eder. Çünkü her zaman güvenli bir liman. Avrupa Merkez Bankası ve Fed’in para basmaktan başka bir şansı yok. Para basıldıkça, paranın değeri düşecek. Bu da altına yarayacak. Sorumluluk sahibi olanlar nakit tutup, daha sonra altın alabilirler.” diyor. Hep beraber altın fiyatları listemize bir bakış yapalım;

Diğer bir oyuncumuz İsviçre Frank’ı. Euro bölgesinde yaşanan gerilim yatırımcıları güvenli olabilecek alanlara doğru kış kışladı. Tabi zoraki bir şey yok, menfaat icabı “nerde huzur, oraya kurul” felsefesini güden küresel ve ya bölgesel yatırımcılar anlaşılan bu aralara bol bol İsviçre semalarına göç etmişler. İsviçre Frankı çift haneli kazanç kapısı olmuş. Kendisini yolda görsem emin olun bir reklam broşürü zanneder eğilim almaya gayret etmem. İlk ve son olarak bir arkadaşımın elinde gördüğüm bu para, şeklen para gibi durmasa da içinde büyük bir cevher taşıyormuş. Bir yıllık getirisi %42 ‘lerde olan bu estetik cazibenin grafiğine bir göz atalım.

Ne bulursak dolara endekslemeye alışmış olan bir toplumun ferdi olarak (bu alışkanlık tüm dünyada var) birde olayı Dolar / İsviçre Frankı Oranına göre görelim,

Evet görüldüğü gibi oran git gide aşağı düşmekte yani dolar erirken Frank güçlenmeye devam etmekte. Tabi ki artan değerli bir para o ülkenin ihracat ve ithalat dengeleri üzerinde baskın olabilir ama haberlere göre şimdilik İsviçreliler buna aldırış etmiyor gibi.

 

 

Bu yazının gayesi asla yatırım tüyosu vermek değildir! Unutmayalım ki Finansal Piyasalarda bir duyduğunuzu on defa irdelemeniz gerekebilir. Biz sadece, finans ve ekonomi gündemindeki bazı olayları, çeşitli kaynakları tarayıp, alakalı bilgileri irdeleyip, sebep-sonuç bağlantılarıyla ilişkilendirip, biraz da günlük ifadeler kullanarak sizlerin huzuruna getirmeye çalışıyoruz. Eksik ve ya fazla, sürç-i lisan ettikse affola.

Şuna da Göz Atın

COVID-19 ETKİSİNDE GELECEKTEKİ DÜNYA DÜZENİ

Yazar: Öğretim Görevlisi Yusuf Bahadır Kavas 2019 Aralık ayında başlayan ve salgın niteliği kazanarak tüm …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.