Perşembe , 9 Şubat 2023

FX Piyasalarında Güvenli Limanlar

Avrupa’daki periferilerin yaşadıkları borç krizleri ve ABD’deki borç tavanı (debt ceiling) bilmecesi piyasalardaki risk algılamasını yukarılara taşırken çeşitli yatırım enstrümanlarını “güvenli liman” (safe haven) haline getirmeye devam ediyor. Altın dışında İsviçre Frangı ve Japon Yeninin değerlenişini son günlerde hep birlikte izliyoruz.

Avrupalı yatırımcı için her zaman güvenli liman olan İsviçre Frangı (CHF), bu kriz döneminde de bu özelliği ile ön plana çıktı. Yukarıdaki grafikte de CHF’nin son bir yıldır değerlenme trendinde olduğunu görüyoruz. Birbirine yaklaşan 50-200 günlük ortalamalar her defasında  bu değerleniş için itici güç oluşturuyor. Şunu da belirtmekte fayda var, CHF şu an için oldukça değerli. Yukarı yönlük son hareket RSI göstergeleri için de al sinyali oluşturuyor.  Yine de son zamanlarda Avrupalı yatırımcı için Frank aynı altın gibi bir alternatif yatırım aracı.

Japon Yenini böyle güçlü kılan ise muhtemelen global piyasalarda işlem yapan Japon yatırımcılar. Mart ayındaki anlık değerlenmenin sebebi deprem sonrası özellikle Japon sigorta şirketlerinin piyasalardan çektiği likitideydi. Global risk algısının zaman içinde Dolar/Yen paritesinde yeni bir tsunami etkisi yarattığını gözlemliyoruz. Paritenin 76’lı seviyelere kadar inmesi mümkün.

ABD’de Temsilciler Meclisinde tartışmalar devam ettikçe altında ve Japon Yeninde değerlenme devam edecek gibi görünüyor. Avrupa Birliği’nin ısınan suların ateşini biraz kısması zaten overvalued durumda olan İsviçre Frangında amiyane tabirle sibobu biraz daha gevşetir.

Yorumları bitirirken tekrarlayayım, Forex piyasaları para kaybetmek için var. Burada yazılanlar yatırımdan ziyade para kaybetme tavsiyesi. Zevk aldığımdan yazıyorum bunları.

Kanada dolarına da dikkat edin. Ek olarak…

Yatırımcıların “Altın” Yıldızı: “İsviçre Frangı”
Parite Nereye Gider?
Euroda Son Durum

İtalya Pariteyi Nereye Götürür
Özetle Avrupa

Şuna da Göz Atın

TÜRKİYE’DE FİNANSAL OKURYAZARLIK GERÇEĞİ VE ALINABİLECEK ÖNLEMLER / Yazar: Öğr.Gör. Yusuf Bahadır KAVAS

Finansal okuryazarlık bireylerin tasarruf ve tüketim dengesini kurabilmeleri, doğru yatırımlara yönelmeleri ve kendi bütçelerini yapabilmeleri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.