Perşembe , 9 Şubat 2023

Kurtuluş Reçetesi: Brady Tahvilleri

Neredeyse imkansız ama Yunanistan’ın borçlarına varolan ekonomik yapısıyla sürdürülebilirlik kazandırma çalışmaları halihazırda devam ediyor. Bugüne kadar da konuyla ilgili olarak da ortaya atılan en kayda değer çözüm önerilerinden biri Yunanistan için hazırlanacak olan “Brady Tahvilleri” oldu.

Peki nedir bu Brady Tahvilleri? Onu önce açalım. Bu tahviller 1980lerin sonunda Latin Amerika ülkeleri tarafından krizden çıkış için kullanıldı. Adını da o dönem ABD Hazine Başkanı olan Nicholas Brady‘den alıyor. Bu tahviller özünde swap mantığında çalışan bir borç değiştirme planı, normal devlet tahvilleriyle değiştirilirler, genelde de ön tahvilin değerinin altında kalırlar, arada bir garantör vardır. Biraz İngilizcesi olanlar ve finansal piyasalarla ilgilenenler aşağıdaki görsel sistemi anlayacaklardır.

Avrupa’da sistemin işleyişi için High Frequency Economics‘in başekonomisti Carl Weinberg şöyle diyor:

Avrupa Finansal İstikrar Kurumu gibi bir organizasyon serbest piyasada Yunan tahvillerini satın alabilir. Sonra bunlar Yunan hükümeti himayesinde daha düşük faizli ve uzun vadeli Yunanistan borcu ile takas edilebilir. Ardından yeni tahviller tekrar halka açılabilir. Bunun avantajı hiçbir baskı dolayısıyla temerrüt olmaması.

Borçlarının tamamını hiçbir zaman ödeyemeyecek olan Yunanistan için güzel bir öneri. Kredi derecelendirme kuruluşlarının çöp dediği Yunanistan borçlarını bu şekilde satılması mümkün, temerrüdün kıyısından geçmek gerekse de. Bu tahvil trampasının Latin Amerika’da temerrüt gerçekleştikten sonra uygulandığını belirtelim.

Yunanistan yardımlarla nereye kadar gidecek. Hepimiz göreceğiz.

Şuna da Göz Atın

COVID-19 ETKİSİNDE GELECEKTEKİ DÜNYA DÜZENİ

Yazar: Öğretim Görevlisi Yusuf Bahadır Kavas 2019 Aralık ayında başlayan ve salgın niteliği kazanarak tüm …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.