Pazartesi , 6 Şubat 2023

İsviçre Frangında Son Durum

İsviçre Frangı, finansal piyasalarda dalgalanmaların korkuttuğu Avrupalı yatırımcıların favori yatırım araçlarından biri olmuştu. Yukarıdaki grafikte de görüldüğü üzere Nisan ayının ortasından itibaren sürekli değer kazanan para birimi, güvenli liman arayanların altın seçeneğine bir alternatif olarak ortaya çıktı. İsviçre Merkez Bankası‘nın ise aşırı değerlenen bir para biriminin para politikası uygulamalarında kontrol edilemeyen bir güç haline gelmesinden duyduğu rahatsızlık beraberinde bir takım müdahaleler getirdi (söylentiler bile RSI göstergesinde “al” sinyalinin oluşturdu).

Bugün ise İsviçre Merkez Bankasının açık bir şekilde Euro ile Frangı “peg” etme tehdinin piyasalardaki yansımasını son günlük harekette görüyoruz. Açığa satışlara yasak getirilmesi ve Fransa’nın normal üstü yoğunluktaki PR çalışması Avrupa Borsalarının artıda kapanmasına neden oldu.

Akşam saatlerine gelindiğinde olumlu havanın Atlantik boyunca eserek ABD’ye geldiğini de görüyoruz. Dow Jones, Nasdaq ve S&P500 endeksleri %3-2,5 aralığında artıda.

ABD’de özellikle insiderların kendi şirketlerinin hisse senetlerini ucuzlamışken piyasadan toplaması, yatırımcılarda olumlu bilanço ve gelirlerin açıklanacağı yönünde bir beklenti yarattı ve deyim yerindeyse karamsar tabloya biraz pembe bir renk kattı. Bu arada şirketlerinin piyasa değerini korumak isteyen insiderların irrasyonel bir yatırımcı mantığıyla hareket edip kendi kağıtlarını topluyor, ya da şirketlerinin piyasa değerlerini dalgalanmaya karşı korumaya çalışıyorlar olmaları da olası. Hatta bizde de benzer bir kararla Sermaye Piyasası Kurulu şirketlerin hisse senedi geri alımlarında oranı %10’a çekti.

Haftalardır ayı piyasasını yaşayan yatırımcılar en küçük olumlu haberlere bile gereğinde fazla tepki vererek (overreaction), yanlış fiyatlanmalara neden olabilir. Bu durumda güvenli liman olarak görülen araçlarda (altın gibi) yatırımı azaltmanın faydası var, uzun vadede ise bu pozisyonları korumakta fayda var.

Bu arada son birkaç gündür İtalya‘ya ve İspanya’ya odaklanmışken Yunanistan yine unutuldu. Her ne kadar yaratacağı tahribat diğer iki ülke kadar büyük olmayacak olsa da ekonomik ve siyasi birliğe olan inancı ciddi ölçüde zedeleyecek. Yarın, ertesi gün Helenik İmparatorluk‘tan birkaç haber gelmesi ve dikkatlerin tekrar oraya çevrilmesi olasıdır.

Şuna da Göz Atın

TÜRKİYE’DE FİNANSAL OKURYAZARLIK GERÇEĞİ VE ALINABİLECEK ÖNLEMLER / Yazar: Öğr.Gör. Yusuf Bahadır KAVAS

Finansal okuryazarlık bireylerin tasarruf ve tüketim dengesini kurabilmeleri, doğru yatırımlara yönelmeleri ve kendi bütçelerini yapabilmeleri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.