Pazartesi , 6 Şubat 2023

Sıfır Büyüme ve Cari Açık

Finansal piyasalarda son yılların en sert hareketleri gözlenirken ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası önemli kararlar alıp sorumluluk gereği iyi bir iletişim kurma adına sürekli basın toplantıları düzenlerken Türkiye ekonomisini önümüzdeki birkaç yılını şekillendirecek makro data akışı da devam ediyor.

Merkez Bankası bugün Haziran ayına ait ödemeler dengesine ait verileri açıkladı. Buna göre aylık 7,5 milyar dolar olması beklenen cari açık, 7,55 milyar dolar olarak gerçekleşti ve 2010 yılı Temmuz başından itibaren oluşan 72,5 milyar doları buldu, 2011 yılının başından itibaren ise bu açık 45 milyar dolara ulaştı ve TCMB‘nin yıl başında beklentilerini aşacağı neredeyse kesinleşti.

Daha önce başka bir yazıda da belirttiğim üzere cari açığın artmasının önemli sebeplerinden biri, net iç talepteki artışın önemli bir katalizörü olan sermaye malı ithalatı. Tabi eğer bu kapasite kullanımına yansıyıp verimliliği artırarak dış ticaret dengesine pozitif katkı yapar ise doğrulanmış olurum. Tabi bunun gecikme faktörünün ne kadar süreceğini de kestirmek epey zor. Ancak Hükümetin atacağını söylediği mikro reformlar ile birlikte cari açık ekonomistlerin en çok takip edecekleri verilerden olacak.

Diğer bir önemli veri de tabii ki büyüme. Nisan-Mayıs-Haziran aylarına ait büyüme rakamının 0 ya da 0’ın hemen üstünde olması bekleniyor yani Türkiye için önemli bir resesyon tehdidi var. Merkez Bankası’nın gevşek politika uygulamaya yönelik aldığı kararlara bir de bu açıdan bakmak lazım. 2008 krizinin yaşandığı dönemde faiz indirimi kararını geç almak eleştirilen Bankanın bugün bu kadar erken davranması da geçmişten ders aldığını gösteriyor.

Şuna da Göz Atın

COVID-19 ETKİSİNDE GELECEKTEKİ DÜNYA DÜZENİ

Yazar: Öğretim Görevlisi Yusuf Bahadır Kavas 2019 Aralık ayında başlayan ve salgın niteliği kazanarak tüm …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.