Pazar , 29 Ocak 2023

2011’de Asya Piyasaları

2011 piyasalar için unutulmaz yıllar arasında yer alacak mutlaka.2008 yaşanan küresel finansal krizin ardından tekrardan belirginleşen negatif eğilimler yatırımcılarda inanılmaz endişelere yol açtı ve volatilitenin çok yüksek olduğu bir market yapısı ortaya koydu. Getirisi 2%lere gelen, hatta bir ara daha da altına düşen 10 yıllık Amerikan tahvilleri durumu yeterince özetliyor.

Bunların sebeplerine gelince Fed’in aldığı bütün önlemlere rağmen bir türlü rayına oturmayan Amerikan ekonomisi ve hem ekonomik hem de politik anlamda bir çıkmaza doğru sürüklenen Avrupa Birliği geliyor. Bugün zaten televizyonda hangi ekonomi programını açsanız size bunları anlatan yorumcularla karşılaşacaksınız. Bu yüzden farklı bir noktaya değinmek istiyorum. S&P500‘ün Ağustos ayındaki hareketi 2004 ile önemli bir benzerlik gösteriyor. 2004 yılında da piyasa benzer bir hareket ile aşağı çekilmiş, tabi bu yılın hareketi malum nedenlerden ötürü daha sert. Yatırımcıların yıllın farklı aylarında karar veriş süreçlerindeki değişim için Davranışsal Finans yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Piyasanın beklentisi olan QE3 gelince ve Avrupa’da durum daha stabil olunca piyasalarda coşku olmasa da sert kayıplara düzeltmeler gelmesi muhtemel.

Bu dönem içerisinde ise pozitif ayrışan borsalar Asya Kaplanlarının borsaları oldu. Malezya (EWMIV), Endonezya (EIDO) ve Tayland (THD) borsaları getiri grafikleri aşağıda (endekse dayalı).

Güneydoğu Asya piyasalarında Ağustos ayında sert satışlar gerçekleşmiş olsa da yılın başıyla karşılaştırıldığında özellikle Endonezya ve Tayland’ın artıda olduğunu görüyoruz, Malezya Borsasında yatan fonlar da kendini korumuş ve spekülasyona kapalı, daha stabil bir piyasa havası hakim.

Peki bu ülke borsalarının dünyanın geri kalanına nispeten daha iyi bir performans göstermesi tesadüf mü? Tabii ki değil. Bu ülkeler sürdürülebilir büyüme modellerine sahipler ve doğal olarak yatırımcılar büyük beklentiler uyandırıyorlar. Türkiye, Brezilya ve Meksika gibi ekonomisi aşırı ısınmış olan ülkeler frene basmaya çalışırken Asya Kaplanları ilerlemeye devam ediyor. Olası bir QE3 ve diğer olumlu gelişmeler bu piyasalar için itici güç olacağından 2011’de Asya Piyasaları altın gibi değerli.

Şuna da Göz Atın

TÜRKİYE’DE FİNANSAL OKURYAZARLIK GERÇEĞİ VE ALINABİLECEK ÖNLEMLER / Yazar: Öğr.Gör. Yusuf Bahadır KAVAS

Finansal okuryazarlık bireylerin tasarruf ve tüketim dengesini kurabilmeleri, doğru yatırımlara yönelmeleri ve kendi bütçelerini yapabilmeleri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.