Pazar , 29 Ocak 2023

Amerikan Piyasalarından Bazı Çıkarımlar

Geçtiğimiz yazıda Amerikan ekonomisine dair bazı yalanlardan bahsetmiştik. İçerisinde vergi oranlarının artırılması, sıkılaştırma gibi önlemleri barındıran bir mali önlem paketinin bütçe açığını kapama çok da işe yaramadığını Japonya’da edinilmiş tecrübelerle aktarmaya çalıştık. Bu yazıda da özellikle Amerika’daki hisse senetleri piyasası ve tahvil-bono piyasasının getirileri arasında “ıraksama“dan bahsedeceğiz ve bunun Amerikan ekonomisi hakkında verebileceği olası sinyaller üzerinde duracağız.

Yukarıdaki grafikte görüldüğü üzere 2002 yılının sonunda itibaren hisse senetleri piyasası (S&P500) ve tahvil piyasaları birbirinden farklı sinyaller vermeye başlıyor. Peki bu tam olarak ne anlama geliyor? Aslına bakarsanız bir anlama gelmek bir yana, piyasalardaki fiyat hareketlerini anlamlandırmayı imkansız kılıyor, daha doğrusu büyük bir anomali yaratarak piyasaya belirsiz bir atmosferin hakim olmasını sağlıyor.

Bu gelişmeler neye bağlanabilir? Rezervlerini artıran gelişmekte olan ülkelerin, söz konusu bu rezervleri Amerikan tahvil ve bonoları üzerinde değerlendirdiğini, bununla birlikte faiz oranlarında düşüşlere neden olarak getiri eğrisi aşağı çektiğini, diğer taraftar gelmekte olan krizin farkında olmayan fon yöneticilerinin hisse senetleri piyasalarında muazzam gelirler peşinde olduğunu anlayabiliyoruz. Fon yöneticileri kendilerine o kadar güveniyor ki 2007’ye kadar “korku endeksi” olarak adlandırılan ve değerini piyasadaki oynaklıktan alan Volatilite Endeksi (VIX) durağan seyrediyor.

Piyasadaki oynaklık olması için 2008 Eylül’ünde Lehman Brothers‘ın çökmesi gerekiyor. O ana kadar kimse olacakların farkında değil. Genelleme yapmayalım ve 2007’nin Kasım ayında emekli olan Citigroup CEO’su Chuck Prince‘ın Financial Times‘taki röportajından bir alıntı yapalım:

Müzik bitip de likitide sona erdiğinde işler karışacak. Ama müzik devam ettiği sürece kalkıp dans etmek zorundasınız. Biz hala dans ediyoruz.

Yıl 2011… ve küresel finans sisteminin yeniden tanımlanması sürecinde hala dans etmeye çalışanlar var.

Şuna da Göz Atın

TÜRKİYE’DE FİNANSAL OKURYAZARLIK GERÇEĞİ VE ALINABİLECEK ÖNLEMLER / Yazar: Öğr.Gör. Yusuf Bahadır KAVAS

Finansal okuryazarlık bireylerin tasarruf ve tüketim dengesini kurabilmeleri, doğru yatırımlara yönelmeleri ve kendi bütçelerini yapabilmeleri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.