Pazartesi , 6 Şubat 2023

Gümüş Fiyatları Yükselecek

Küresel ekonomideki paradigma ve risk iştahı azalmış finansal piyasaların likiditeye boğulması değerli metallerde, emtialarda ve benzeri enstrümanlarda fiyat yükselişlerine sebep olmuştu. Özellikle altın fiyatları son bir yıldır yayınlanan bütün ekonomi haber bültenlerinde ilk sıraları işgal ediyor.

Altın gibi gümüşde de fiyat artışları geçtiğimiz yılın sonundan net şekilde gözlemlenmeye başlamıştı ve bu yıl Nisan ayında gümüş zirveyi görmüştü. Daha sonra ise gümüş fiyatında bir gerileme gördük ancak birazdan detaylarına gireceğim bazı teknik ve temel göstergeler gümüş fiyatlarında bir yükselmenin daha yaşanacağına işaret ediyor.

Yukarıdaki grafikte de görüldüğü üzere gümüşün onsunda 50 günlük hareketli ortalama, 100 günlük hareketli ortalamaya aynı Eylül 2010’da olduğu gibi yaklaştı ve trendin devamında geçecek. Eylülden sonra hızla artarak Nisan 2011’de zirvesini gören gümüşün ons fiyatının önümüzdeki aylarda benzer bir hareketi yapacağını bu analize dayanarak söyleyebiliriz.

Altınla da bir mukayesede bulanacak ve bir dip-zirve analizi yapacak olursa, son dönemde 1.913$ ile zirvesini gören altın bu noktaya %5 uzaklıkta, aynı oran gümüş için %20. Buradan hareketle gümüşün altından daha iyi performans göstermesi (outperforming) makul bir olasılığa sahip.

Nisan ayında 50$’ı gören ve sonra inişe geçen gümüş için yapılan “balon patladı” yorumları geçerliliğini birkaç ay sürdürüecek gibi görünüyor. Bu arada ünlü yatırım Jim Rogers da değerli metallere, ve de özellikle gümüşe çok güvendiğini söyledi bir açıklamasında. (Bu arada kendisi tarım sektörüne yapılacak yatırımları karlılık oranının yüksek olacağı görüşünde, öyle ki MBA yapacağınıza gidip çiftçilik lisansı alın diyor).

ABD’de ve Avrupa’da devam eden kaosun değerli metallerdeki yükselişin devam ettirecek önemli bir katalist olduğunu söylemek kelime israfı olacak. Buradan hareketle yatırımcıların bu araçları değerlendirirken “balon” tabirini kullanışlarında dikkatli olmaları ve vadeli piyasalarda arbitraj amaçlı girilecek short pozisyonları iyi düşünmeleri gerekiyor (zaten biz tam tersi bir pozisyon öneriyoruz bu yazıda). Bu ürünlerdeki fiyat hareketlerinin ezer bozduğu bir gerçek. Aşağıdaki grafikte 1720’den bu enflasyon oranıyla düzeltilmiş gümüş fiyatları yer alıyor. Gümüş fiyatlarının aşırı şişip şişmediğini incelemek adına son derece yararlı bir grafik.

 1970’ler yaşanan petrol krizinin ve enflasyonun etkisi pek çok varlığın fiyatının yükselmesinde etkili olmuştu fakat bu etkiler göz ardı edildiğinde de gümüş fiyatının asıl zirveyi 1980’lere doğru ons başına 130$’ı yakalayarak ulaştığını görüyoruz. Bu açıdan bakıldığında “gümüş balonu” tamlamasını cümle içinde kullanmak için henüz erken ve gümüş fiyatlarının yukarı doğru alacağı çok uzun bir yol alabilir.

1970’lerin ve 2000’lerin boğa piyasalarının kıyaslamasının verildiği yukarıdaki grafikte bize bazı ipuçları veriyor. 70lerde çıkış trendine girmeden önce 4,05$ olan gümüş fiyatı %3200 artarak 130$ seviyelerini gördü. Geçtiğimiz 10 yılda gümüşün gösterdiği performansa bakacak olursak geçtiğimiz Nisan ayında gördüğümüz zirve toplamda %1200’lük artışla geldi, şu an o seviyenin daha altında. Yani tam bir boğa piyasasının hakim olduğu iki ayrı on yıllık dönemi kıyaslayacak olursak, 2000lerdeki gümüş performansının daha mütevazı olduğunu ve aslında çok da aşırı fiyatlanmadığını söylememiz gerekiyor. Ek olarak, gümüşün diğer bir özelliği sanayide de kullanılması ve gümüşün gösterdiği performansta bu yüzden Çin’in sanayisinin hızlı yükselişi var. 1970’lerle ilgili olan farklılık ise Çin’de gümüş talebinin o dönemlerde sıfıra yakın olması.

Bugünlerde tartışılan diğer bir konu ise varlıkların Amerikan Doları ile fiyatlamak. Bunda daha önce epey eleştirdiğimiz (QE3 Nedir?, Kur Savaşlarında Son Perde, QE3: Olasılığın Ötesinde) Fed para politikalarının etkisi var. Gümüşü altın ile fiyatladığımızda ise aşağıdaki grafiğe ulaşıyoruz, bu da bizi aslında çok temel olan bir analiz yapmaya itiyor.

 Jeoloji ile finansı buluşturarak daha da interdisipliner bir hale gelen yazımıza devam ediyor. Jeoloji bilgilerini göre gezegenimizdeki altın miktarı gümüş miktarının 15te biri. İktisadi açıdan bunları fiyatlamak gerekirse bulunabilme ile ters orantı kurmalı ve altının gümüşten 15 kat daha pahalı olmasını bekleriz.

Yukarıdaki grafikte 1960’tan beri altın ve gümüş madenlerinin ons fiyatlarının oranlaması bulunmakta. Buna göre jeolojik yatırım modelimiz her ne kadar piyasa gerçeklerini yansıtmasa da gümüşün, bu yazıda daha önce de belirttiğimiz üzere, altından daha iyi bir performans göstermesi muhtemel.

Orta vadede gümüşte long pozisyonda olmanın karlı bir yatırım olabileceği fikrine sahibiz. Bugüne kadar yatırım fikirleri paylaştığımız yazılardaki ihtiyatlı üslubumuz söz konusu altın veya gümüş olunca biraz daha kendinden emin bir havaya bürünüyor. Yine de blogumuzdaki yazıların yatırım tavsiye niteliği taşımadığını ve bu konuda aracı kurumların çok daha detaylı ve tutarlı araştırma raporları hazırladıklarını hatırlatalım.

Şuna da Göz Atın

TÜRKİYE’DE FİNANSAL OKURYAZARLIK GERÇEĞİ VE ALINABİLECEK ÖNLEMLER / Yazar: Öğr.Gör. Yusuf Bahadır KAVAS

Finansal okuryazarlık bireylerin tasarruf ve tüketim dengesini kurabilmeleri, doğru yatırımlara yönelmeleri ve kendi bütçelerini yapabilmeleri …

16 yorumlar

 1. 7 kg civarında gümüş stogum var birazda bu sebepten olsa gerek açıklamalarınız bana görede dogru teşekkürler.

 2. merhabalar.. 1 kilo altınım var ve altından gümüşe geçmeyi düşünüyorum. 2012 için gümüş mü daha karlı olur yoksa altın mı? tavsiyenizi bekliyorum.. kolay gelsin…

  • Altın ile ilgili çok yeni bir yazı yazdım – http://www.sistematikrisk.com/2012/01/30/altin-2-000-olur-mu/

   Bana kalırsa gümüş altına göre hala düşük değerli, gümüşün daha iyi bir performans göstermesi lazım ama piyasada maalesef işler böyle yürümüyor. Belki çok ama çok uzun vadede dediklerim gerçekleşir. Ben sorunuza geri döneyim. Altın mı gümüş mü demişsiniz. Ben ikisi de diyorum. Değerli metaller bu sene de kazandıracak.

 3. Merhaba değerli okuyucular burada millet atıp tutuyor özellıkle bıraz ıngılızce dılı olan yazarlarımız dunyanın onde gelen sıtelerını okuyup mıllete akıl vermelerı kolay gel gelelım gercek anlamda leveragelı oynayın desenız hıc bırı oynayamaz onun ıcın bu kısılere ınanıp lvg oyunları tercıh etmeyın beklenen oran 1:16 altın-gümüş oranı altını dowla 1:1 mukayese edende olduüu bır gercek ama şu hıc bır zaman unutulmamlı hunt kardeşlerın zamanında gümüşe yuklenıp battıgınıda tabı kı FED’ın faızlerı yukseltmesı sonucu oldugunu unutmamak lazım sız sız olun paranızın tamamını precious metals(gumus,,platınıum,paladium,altın) oynayabılırsınız COIN olarak almayı tercıh edın ve bankanızda saklamayın safety box dedıklerı bankaların depolarınada yatırmayın siz siz olun paranızın çoğunu aud-nzd-chf parasında kalmayı tercih edın ve nakıt kalın mümkünsede tarım anlamında değerli topraklardan alım yapmayı deneyin gümüş ve platınium değerlı olacaktır kı ben wtc dunya tıcaret bankasının vurulmasından bu yana altın ve gümüş alıyorum ve 2016ya varmaz hepsını satacağım saygılar

  • Yorumunuz için teşekkür ederim. Yazımın son paragrafında yatırım tavsiyesi olmadığından bahsetmiştim, sadece gümüş fiyatlarının yükseleceğini düşünüyorum. İnsanların gümüşe nasıl yatırım yapması gerektiğine dair de bir fikirde bulunmadığımı görüyorum. Bir de neye yatırım yapmadığım önemli değil ama bir yatırım aracına yatırım yapmamış olarak onun hakkında olumlu konuşmak yatırım yaptıktan sonra aynı şeyi yapmaktan daha dürüstçe bence. İngilizcem hakkındaki teveccühünüz için teşekkür eder, tarım arazisi yatırımı konusundaki fikrinize de katıldığım belirtirim hayatınız geri kalanında Türkçe’yi daha iyi kullanmanızı umarak.

 4. oğuz bey yorumlarınızı beğenerek takip ediyorum sizce gümüs ons 24-25 dolara gelirmi? gelirse buralar uzun vadeli alım yerimidir?

  • Açıkçası değerli metallerde dili çok yanmış biri olarak kesin yorum yapmaktan kaçınıyorum ama uzun vadede hem altının hem de gümüşün değerleneceğini söyleyen çok kişi var. Gelişmekte olan ülkelerin merkez bankalarının rezervlerindeki kompozisyonu altın-gümüş lehine çevirmesi ve yavaş yavaş uluslararası para sisteminin sorgulanmasıyla birlikte doların yerini değerli metalllerin alacağı, hatta değiş-tokuş aracı olarak altından önce gümüşün kullanılacağı da yapılan yorumlar arasında, bu yöndeki beklentilere göre 2 yıl içinde önce gümüşte hızlı bir yükseliş görülecek, ardından altında bir yükseliş başlayacak. Ama bir yatırımcı olarak yapılacak en doğru şey, sürekli bu tür yorumların etkisinde kalıp kararınızı değiştirmemektir.

 5. oguz bey elimde 86kg gümüs vardı bunu 1.62 tl den alıp 1.78 tl ye sattım sattığıma pişman oldum şimdi 1.95 tl sizce yeniden asağılardan alım fırsatı verirmi? yoksa burdanmı alınmalı?

  • Açıkçası artık buralarda alım yapmak için çok riskli. Kendim asla yapmayacağım bir şey insanlara tavsiye edemem. Satım işlemini zamana yayıp parça parça yapmayı ve portföy çeşitlendirmesini tavsiye edebilirim sadece.

 6. ben yurt disindan yaziyorum,yatirimimi gumuse yapiyorum, ancak tarimdan bahsediyorsunuz, 2 sene icinde turkiyeye donmeyi dusunuyorum,tarim ve hayvancilik uzerine odaklanmami tavsiye edermisiniz? tesekkurler.

 7. mrb şu an gümüş alımı yapsak zarar olurmu acaba?

 8. mrb oguz bey gumuste dip mi yasaniyor sizce ? yatirim icin beklenmeli mi yoksa alinabilir noktada mi?

 9. bazı ekonomisler 2020 için altın ve gümüşte öngüleri var altın 8 gümüş 35 kat artabilir diyorlar yukardaki yorumlara baktım son 6 senede pek getirisi olmamış altın gene korumuş degerini enfilasyona göre siz ne öngörüyorsunuz ilerliyen sene için ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.