Pazartesi , 6 Şubat 2023

Savaşta Barışta Gıda

İnsan hayatının olmazsa olmaz ihtiyaçlarından biri gıda. Atalarımızın da dediği gibi savaşta da barışta da gıda gerekiyor insana. Her ne kadar atalarımızın böyle bir lafı olsa da bunu bilimsel olarak ortaya koyan ise ABD’li psikolog Abraham Maslow. İhtiyaçlar hiyerarşisi teorisine göre her insan birinci derecede önemlilik arz eden fizyolojik gereksinimlerini (nefes, besin, su, cinsellik, uyku, denge, boşaltım) karşılamadan diğer aşamaya geçemiyor.

Bu bilgilerden sonra yatırımların ayı piyasası dönemlerinde acaba gıda sektöründe faaliyet gösteren şirketlere yönlendirilip yönlendirilmediği gibi bir soru karşımıza çıkıyor. Bu bakımdan da İMKB 100 Endeksi ile İMKB Gıda Endeksinin kıyaslamasını yapmayı uygun gördüm.

Getirileri kıyasladığımızda küresel resesyon sinyallerinin belirginleştiği 2008 Mayıs ayından itibaren Gıda Endeksinin İMKB 100 Endeksine  daha iyi bir performans sergilediği çok net şekilde görülüyor. 2008’e kadar müthiş bir korelasyon içerisinde ilerleyen iki endekse arasındaki spread 2010 Mayıs’tan itibaren de daha da farklı açılıyor.

Piyasayı yakından takip edenler 2011 yazı boyunca İMKB 100 satışlarla gerilerken diğer tüm endekslerin aksine Gıda Endeksinin direnmekte olduğuna şahit oldular. Bu hareket de grafikte 2011 Mayıs’ından itibaren net şekilde görülüyor. Aslında bu yazıyı yazmama o dönemdeki fiyat hareketleri neden oldu.

Bu arada Morgan Stanley ve Deutsche Bank raporlarında yatırımcılara Türkiye’deki pozisyonların ağırlığının artırılması tavsiyesinde bulundu sırayla. İkinci çeyreğe ait büyüme oranının açıklanmasının beklentileri karşılayıp karşılamaması durumuna göre kredi derecelendirme şirketlerinden not artırımı da gelebilir, Fitch Ratings bugün bunun sinyalini verdi. Bu nedenle İMKB’ye yönelik algılamanın giderek olumlu hale gelmesi endeksi sene sonunda 70.000 seviyelerine bile getirebilir, getiremezse de korkmayın, artık “gıda” stratejimiz var.

Şuna da Göz Atın

TÜRKİYE’DE FİNANSAL OKURYAZARLIK GERÇEĞİ VE ALINABİLECEK ÖNLEMLER / Yazar: Öğr.Gör. Yusuf Bahadır KAVAS

Finansal okuryazarlık bireylerin tasarruf ve tüketim dengesini kurabilmeleri, doğru yatırımlara yönelmeleri ve kendi bütçelerini yapabilmeleri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.