Pazar , 29 Ocak 2023

Euroda Sona Doğru

Küreselleşme akımının eriştiği en ileri noktalarda biri Avrupa Birliği ve onun ortak para birimi Euro. En başta birliktelik ve finansal istikrar kazandırması beklenen bu para birimi Euro zaman içerisinde istikrarsızlığın sembolü oldu.

Avrupa bankaları ve BASEL III kriterlerinden bahsetmiştik. Son birkaç ayda Avrupa borsalarında görülen ve özellikle de bankaları vurarak piyasa değerlerinin düşmesine sebep olan ayı piyasası emareleri bir sermaye gereksinimi zorunluluğunu ortaya koydu. Bu gelişmelerden sonra Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Jean-Claude Trichet para politikalarının gevşeyeceği, yani faiz oranlarının düşürülerek piyasaya Euro enjekte edileceği yönünde sinyaller veren açıklamalarda bulundu. Bu açıklamalar altını rekorlardan rekorlara koşturan Fed politikalarıyla olan benzeşmenin göstergesiydi. Doları adeta çöp varlık konumuna sokan politikalar Eurozone’da da uygulanacaktı.

ve sonrasında piyasa da buna çeşitli tepkiler verdi.

20 günlük hareketli ortalama ile 100 günlük hareketli ortalama yakınlaşma trendindeydi. Fiyat hareketinin devamında 20 günlük ortalamanın aşağıya doğru kesmesi muhtemel. Euro için artık düşüş tredinin başladığından söz etmek gerekiyor (Bu yazı yazılırken parite 1,3800 seviyelerini test ediyor).

İsviçre Frangında son günlerde epey volatil olan hareket İsviçre Merkez Bankası‘nın direkt olarak döviz kuru hedeflemesine geçtiğini duyurmasın ve Euro / Frank paritesini 1,20 üstünde tutacak önlemler alacağını duyurması hareketi daha stabil hale getirdi. Paritede o günden itibaren normal yükselişini sürdürüyor, tabi İMB’nin görmediği umduğu seviyelerde. İsviçre Frangının değerlenme sebepleri üzerinde durmuştuk:

Bu arada Eurozone’daki krizin başrol kahramanı Yunanistan‘dan bahseden neredeyse yok, herkes kendini kurtarmanın derdine düşmüş durumda, zaten Helenik masaldan ümitlerini de kesmiş durumdalar, eskisi gibi kurtuluş reçetesi önerileri de dillendirilmiyor.. Diğer borç sorunu yaşayan Euro ülkeleri ile birlikte CDS fiyatları uçmuş durumda. Aşağıda vermiş olduğum 10 yıllık tahvillerin getirileri grafiği de komşuya sabır dilemeyi gerektiriyor.

Euro’yu kurtarmanın bütün Avrupa’nın birleşerek United States of Europe gibi bir birliğin oluşturulmasından geçtiğini söyleyenler de var, bilemiyorum size ne kadar mümkün görüküyor. İşte koskoca para birimi Euronun geleceği o mümkünlüğe bağlı, varın gerisini siz düşünün.

Şuna da Göz Atın

TÜRKİYE’DE FİNANSAL OKURYAZARLIK GERÇEĞİ VE ALINABİLECEK ÖNLEMLER / Yazar: Öğr.Gör. Yusuf Bahadır KAVAS

Finansal okuryazarlık bireylerin tasarruf ve tüketim dengesini kurabilmeleri, doğru yatırımlara yönelmeleri ve kendi bütçelerini yapabilmeleri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.