Perşembe , 9 Şubat 2023

Euronun Güç Kaybı Sürecek Gibi

Son günlerde sık sık dillendirilen Avrupa borç krizi Euro’nun zayıflamasına hız katarken, kredi derecelendirme kuruluşlarının Fransız bankalarının rating’ini indireceğine dair gerçeğe dönüşen söylenti durumu daha da vahim duruma getirdi. Hemen hemen herkesin ihtiyatlı davranmaya gerek bile duymadan dile getirdiği Yunanistan’ın temerrüt riski ise işleri Eurozone’da daha da yokuşa sürecek.

Yabancı kurumlardan art arda gelen raporlarda öngörüler Türk Lirası’nın şu anda çok zayıf olduğu ve değerlenme sürecine geçeceği, bununla birlikte Türk hisse senedi piyasalarının iyi bir performans ortaya koyacağı yönündeydi. Özellikle Türk bankacılık sektöründeki yatırımları ağırlığının artırılması yönündeki tavsiyeler pekçok yatırım bankası raporunda geçmekteydi. Bu bilgilere ek olarak, Merkez Bankası’nın şu an döviz sepetinin yüksekliğinden memnun olmadığını ve kurları şu anki seviyelerden biraz daha aşağı çekmek için döviz satım ihaleleri düzenlediğini biliyoruz. Öyle ki Merkez Bankası bunun için enflasyon hedeflemesini bile göz ardı edebiliyor.

Bu gerçekler ışığında Euro’nun Türk Lirası karşısında önümüzdeki zaman diliminde değer kaybedeceğini öngörüyorum.

Teknik yönden baktığımızda ise destek noktası olan 2,42 seviyesine gelmiş durumda. Eğer parite buradan aşağı geçerse Fibonacci düzeltme seviyelerine göre elde ettiğimiz seviyelerden en yükseği olan 2,32’yi test etmesi mümkün. Bu seviye aslında Merkez Bankası’nın (sözüm ona) Euro’yu görmek istediği seviyeler olacaktır.

Banka raporlarına katıldığımı söylemeyelim. Türk Lirası’nda long pozisyonlar almanın zamanı olduğunu düşünüyorum. Yatırım tavsiyesi olmadığını da söylememe gerek yok tabi.

Şuna da Göz Atın

TÜRKİYE’DE FİNANSAL OKURYAZARLIK GERÇEĞİ VE ALINABİLECEK ÖNLEMLER / Yazar: Öğr.Gör. Yusuf Bahadır KAVAS

Finansal okuryazarlık bireylerin tasarruf ve tüketim dengesini kurabilmeleri, doğru yatırımlara yönelmeleri ve kendi bütçelerini yapabilmeleri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.