Perşembe , 9 Şubat 2023

Selam Uzaylı:Biz Dostuz!

Bu yazının ilhamı,” haberturk.com”daki bir “ufo” haberi olmuştur.Bu habere göre İngiltere’nin II.Dünya Savşısından sonra öncelikli konu olarak bulmadığı ve ayrıca ufolara harcanacak kaynağının da olmamasını ileri sürerek  ufolarla ilgili ihbarları yeterince araştırmadığı ortaya çıkmış. Ortaokul yıllarını X-Files (Gizli dosyalar) dizisinin müdayimi olarak harcamış biri olarak bu konu beni çok etkiledi. Nasıl olur da sen, milyonlarca ışık yılı yolu kat edip, buralara kadar teşrif etmiş bu Mahlukat-ı Ufo’lara kaynak ayırmazsın? Tabi İngilizlerin kültürünü pek bilmediğim için çok suçlayıcı olmayacağım.

Ama bizim gibi misafirperver ve alimlerin soyundan gelmiş bir millete bunun sorgusunu yaparım. Ama öncelikli olarak bir bakmam lazım bizim devletimizin ufolara yönelik bir yatırımı var mı?  Üç beş ufo yolunu şaşırıp ülkemize gelse onları ağırlayacak bir imkan var mı?

Bu soruya şükür olsun ki umutlu bir cevap vereceğim! Evet varımsı! Yani “vara” yakın. Bu konuyla ilgili  “ntvmsnbc.com” daki haberde : “Türkiye, ABD’deki NASA ya da Avrupa Birliği’ndeki ESA benzeri bir uzay kurumu kurmak için düğmeye bastı. Doğrudan Başbakan’a bağlı olacak ‘Türk Uzay ve Havacılık Ajansı’, Türkiye’deki tüm uzay çalışmalarını koordine edecek.” deniyor.

TRT de çıkan habere göre de bu kurum : Türkiye’nin uzaydaki haklarını koruyacak! Evet yanlış duymadınız uzayda olan haklarımızı koruyacak. Şaşırtıcı ama gerçek. Öyle ya bu güne kadar Uzay bize hayli uzaktı hatta bu konuda şöyle de bir fıkra vardı:

Bilim adamları öyle bir makine yapmışlar ki bu makine dünyanın geleceği hakkında bilgi verebiliyormuş. Merak edip makineye sormuşlar: Dünyanın gelecekteki gücü hangi millet olacak diye? Makine Türkler diye cevaplamış. Bilim adamları şaşırmış ve tekrar sormuşlar: Neden? Makine tekrar cevap vermiş: Çünkü tüm milletler uzaya göç edecek ve dünyada yalnız Türkler kalacak diye! 🙂

Elbette bu fıkra küçük bir öz eleştiri yapmak amacıyla kullanıldı. Başka ülkelerde neredeyse bir asır önce başlayan araştırmalar bizim ülkemizde neden başlatılmamış ya da başlatılmış ise de neden devam ettirilip bir sonuç alınmamıştır? Yok efendim ülkemizin devleti “derindir” yüce dağlar içinde, derin denizler üstünde gizli gizli bilimsel projeler yapılıyor ama kimseye söylemiyorlar diye düşünüyorsanız korkarım çok fazla hayalperestlik yapıyorsunuz. Umarım siz haklı çıkarsınız da Ufo’lara rezil olmaktan kurtuluruz!

Şuna da Göz Atın

Yeniden Merhaba!

Kıymetli okurlarımız, uzun zamandır yazmadık, yazamadık. Sebebi ne olduysa oldu, araya yıllar girdi ama her …

Bir Yorum

  1. Her ne kadar bazı şeylere ülke olarak çok geç başlasakta kısa zamanda uzun mesafeler almayı başarıyoruz.

    Ben bir işe hiç başlanılmamasındansa geçte olsa başlanılması taraftarıyım.Türk mühendisleri fırsat ve para olduğu takdirde çok güzel işler becerebiliyorlar.

    Mesela türkiyede uzay çalışmaları başka ülkelere göre yeni olsada uzun zamandır var, hem tübitak hem itü uydu yapıyorlar.

    Uzay çalışmaları nihai üretim ve kar hedeflemez ama ülke tekenolojisine ve sanayisine inanılmaz katkılar sağlar.

    Nasa bugün dünyanın en çok patente sahip kuruluşlarından biridir. teflon vs nasa tarafından bulunmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.