Perşembe , 9 Şubat 2023

Piyasalar İyice Gerilirken

Küresel ekonominin gidişatıyla ilgili belirsizlikler devamlılığını sürdürürken piyasaların olaylara verdiği tepkiler günden güne değişiyor. Bugünkü piyasa karakteristiğini hızlı bir şekilde makas atmaya çalışan trenin raydan çıkma noktasına gelişine benzetmek mümkün.

İşte böyle bir ortamda piyasa ile ilgili yorumlar yaparken de temkinli olmak gerekiyor. Zaten piyasadaki yanardönerliğe de aslında hak vermek lazım. Zira Avrupa’dan enteresan haberler gelmeye devam ediyor. Küresel ekonominin gündemi boş kaldığın troika görüşmelerinin imdada yetişmesiyle herkes dikkatini tekrar Yunanistan üzerinde yoğunlaştırdı. Avrupa ekonominin kamburu olmaya devam ülkenin nasıl kurtarılacağı, hatta kurtarılıp kurtarılmayacağı hala muamma. Bütün bu süreçte özellikle ihracat avantajını artıran ve seçimleri yaklaşan Almanya’nın ağırdan alması da şaşırtıcı değil.

Diğer bir ilginç detay ise Amerikan Hazinesi’nin başındaki isim Timothy Geithner‘ın kendi ülkesini bırakıp Avrupa ile yorumlarda bulunması. Borç tavanı sorununu atlatmış gibi gözüken ABD’nin askeri alanda izlediği stratejiyi küresel ekonomi üzerinde de uygulamaya çalışması piyasaları dikkatle takip edenlerin gözünden kaçmış değil.

Şimdi piyasalara göz atalım…

 

Ağustos ayındaki çöküşle birlikte 1.210 destek seviyesini kırıp burayı yeni direnç seviyesi yapan S%P500 endeksi yeni direnç seviyesinin de üstünde pek tutunamadı ve çifte tepe yaparak tekrar 1.131 seviyesine geldi. Davranışsal finans modelinin öngörüleri Ekim ayında borsalarda olumlu bir hava seyredeceği yönünde (Bkz. Davranışsal Finans Nedir?). Teknik göstergeler açısından pek olumlu konuşamasam da S&P500 endeksinde hafif yukarı yönlü yatay bir seyir izleyeceğini düşünüyorum.

Almanya DAX endeksinde 5 günlük ortalama 20 günlük ortalamayı geçmiş bulunmakta, momentum göstergesi de 100 üzerinde tutunmaya çalışıyor. Piyasanın güçlü olması kısa vadede Frankfurt Borsasıda artı yönlü hareketlere neden olabilir. Bunun bizim borsamıza da pozitif etkisi olacaktır.

Gelelim sarışına. İki kez üst üste 1.900$ seviyesi üstünden dönen ve çift tepe yapan altının tekrar 1.710$’ı görmesi bekleniyordu ancak düşüş beklenenden de sert oldu. Altın şu anda overvalued bir yatırım aracı olduğu için düşüşlerin de sert olması muhtemel (ya da Amerikan Doları altına karşı undervalued kaldığı için). Bu açıdan altın yatırımcılarının dikkatli olmasında fayda var. Fiyat hareketleri dikkatle takip edilmeli ve stop-losslar zamanında çalıştırılmalı. Bunun anlamı da herkesten önce stop-loss’u çalıştırabilmek, zira altındaki ufak düşüşler bile pekçok yatırımcının aynı hareketi yapmasını sağlıyor.

Küresel piyasalarda hareketler böyle. İç piyasalara değinmeden önce son açıklanan enflasyon rakamlarına değinmek istedim. Bu da en geç bu akşam ya da yarın blogda yazacağım bir yazıda konu olacaktır. Herkese iyi günler. Bu arada bu sabah güzel bir yorum okudum piyasalarla ilgili, aklıma gelmişken paylaşayım.

Bu sabah bir yatırımcıya sormuşlar “işlem yapalım mı?” o da ” silindirin önünden bozuk para toplamayalim” demiş

Şuna da Göz Atın

TÜRKİYE’DE FİNANSAL OKURYAZARLIK GERÇEĞİ VE ALINABİLECEK ÖNLEMLER / Yazar: Öğr.Gör. Yusuf Bahadır KAVAS

Finansal okuryazarlık bireylerin tasarruf ve tüketim dengesini kurabilmeleri, doğru yatırımlara yönelmeleri ve kendi bütçelerini yapabilmeleri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.