Perşembe , 9 Şubat 2023

Kazanılan Savaşı Kaybetmek

Grafik 90’dan itibaren her ay kaydedilmiş olan yıllık enflasyon oranının grafiği ve 2004 yılıyla birlikte kazanılmış bir zaferin fotoğrafı adeta. 2004’ten itibaren varolan ekonomik atmosferin yarattığı verimli döngünün yan etkisi olan cari açık uğruna feda edilen ise enflasyon hedeflemesi bugün en çok konuşulan konu.

Aynı konu bugün Koç Üniversitesi ve TÜSİAD işbirliğinden doğan Ekonomik Araştırma Forumunun düzenlediği konferansta da en çok konuşulan konuydu. Konuşulan konulardan taksonomik bir etiket bulutu oluştursak en büyük karakterlerle yazılacaklar “Merkez Bankasının önceliği cari açık mı olmalı?” ve “enflasyon hedeflemesinden sapma” olur du ki Radikal Gazetesinden Uğur Gürses‘in defalarca kez dile getirdiği şeyler bunlar (burada, burada, burada ve burada). Son yazdığım blog yazısı da direkt olarak bu konuyla alakalı idi.

Merkez Bankasından Hakan Kara‘nın söylediği önemli bir şey vardı: “Cari açığa karşı kazandığımız savaşı, enflasyona karşı kaybetmek istemiyoruz”. İçinde endişe ve pişmanlık barındıran önemli bir açıklamaydı bu.

Kurşunu kendi ayağımıza sıkıp kazanmakta olduğumuz savaşı kayıp ediyor muyuz, bunu zaman gösterecek mutlaka ama olumsuz emareler belirginleşmeye başladı. Önümüzdeki zaman diliminde en dikkat çekici debate bu olacak.

Bu arada Merkez Bankasının 2012 enflasyon hedeflemesi hala %5.

Şuna da Göz Atın

COVID-19 ETKİSİNDE GELECEKTEKİ DÜNYA DÜZENİ

Yazar: Öğretim Görevlisi Yusuf Bahadır Kavas 2019 Aralık ayında başlayan ve salgın niteliği kazanarak tüm …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.