Pazar , 29 Ocak 2023

Avrupa Bankalarının Durumu

Son dönemde Avrupa ile ilgili olarak periferilerin borç stoklarının yüksek oranlara ulaşmasından kaynaklanan endişeler bankalarda stres belirtilerinin artmasıyla bir üst seviyeye yükseldi ve yatırımcıların risk algılaması küresel krizin başlangıcından bu yana en yüksek seviyeye tırmandı.

Avrupa’da herkes şüpheli. Kredi verenler de şüpheli, yatırımcılar da. Bizim iç piyasaya yönelirsek, Dexia‘nın elinden çıkarmak zorunda kalacağı yıldızı Denizbank‘ın hisse senetlerindeki yukarı yönlü hareket çok şey anlatıyor. Konuşulanlara göre Sberbank (belki Intesa)ciddi bir rakam ödeyerek Türk bankacılık sistemine girecek ve bu rakam da bankanın piyasa değerini artıracak ya da artmış gösterecek. Tabi her şey şu anda söylenti düzeyinde.

Sadece Dexia diğer pekçok Avrupa bankası da önümüzdeki günlerde çeşitli risklerle karşı karşıya. IMF, 21 Eylül’de yaptığı açıklamada Avrupa bankalarının 400 milyar dolarlık zararla karşı karşıya olduğunu ve mali durumu zayıf olan bankaların derhal sermayesini güçlendirmesi gerektiğini açıkladı.

Tek sorun periferi tahvillerine yapılan yatırımlar değil tabi, fonlamalar artık daha pahalı. Şu anda Avrupa bankalarının en çok ihtiyaç duyacağı şeylerden biri olan ucuz fonlama artık ellerinden kayıp gitmek üzere ve bu zaten gerilmiş olan finans sisteminin stres seviyesinin daha da yükselmesine sebep olacak. Ortada bunu destekleyecek somut örnekler de var. Örneğin şu anda Avrupa bankaları teminatsız olarak aldığı kredilerin maksimum vadesi 3 ay ki çoğu banka gecellik fonlamalar ile uzun vadeli borçlarını çeviriyor. Yine euro bazlı borçların dolar bazlı borçlara çevrilmesi için yapılan swap işlemlerinde anlaşması fiyatı temmuz ayında 28 baz puan iken şu anda 98 baz puan. Avrupa bankalarının CDSlerinin nasıl yükseldiğini zaten piyasayı takip eden herkes biliyor. Bu durumda endişeli mevduat sahiplerinin ve kreditörlerin paralarını çekmek istemeyeceğini kimse iddia edemez ki 2008’de Lehman Brothers vakasında gerçekleşen olay tam olarak buydu ve dünyanın en büyük bankalarından biri bir hafta içerisinde yolun sonuna gelmişti.

ABD fonlarının portföylerinde tuttukları Avrupa bankası tavhillerinin değişimine bakalım, ilk tutar Ağustos 2010, ikinci tutar Ağustos 2011’e ait.

  • Barclays – 33 mlr$ – 16 mlr$
  • BNP Paribas – 26 mlr$ – 19 mlr$
  • Deutsche Bank – 23 mlr$ – 14 mlr$
  • Credit Agricole – 22mlr$ – 11 mlr$
  • Rabobank – 20mlr$ – 21mlr$
  • ING – 19mlr$ – 6 mlr$
  • Royal Bank of Scotland – 19mlr$ – 7 mlr$
  • Societe Generale – 18mlr$ – 6 mlr$
  • Natixis – 14mlr$ – 5 mlr$

Avrupa’da kriz riskinin gelmiş olduğu boyutta finansal sistem de ciddi endişeler uyandırmakta. Birlikte siyasi çatışmaların da yaşandığı şu günlerde filmin sonu herkes için mutlu son ile bitecekmiş gibi durmuyor.

Şuna da Göz Atın

COVID-19 ETKİSİNDE GELECEKTEKİ DÜNYA DÜZENİ

Yazar: Öğretim Görevlisi Yusuf Bahadır Kavas 2019 Aralık ayında başlayan ve salgın niteliği kazanarak tüm …

Bir Yorum

  1. Ya içimi kararttın, allah belanı versin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.