Perşembe , 9 Şubat 2023

MF Global Gerçeği

ABD ekonomisinde, ve doğal olarak dünya ekonomisinde yeni bir tarih yazılıyor. Yazılacak hikayede ise finansal liberalizasyona kadar gidilecek ve sonuçların gözükmeye başlaması Lehman Brothers’ın batışı ile verilecek. Daha sonra Freddie Mac ve Fannie Mae‘nin kamulaştırılmasını okuyacağız. Şimdi yaşadığımız tarihe gelelim: ABD finans sektörün yıkılan son kalesi MF Global oldu.

MF Global kökleri 18. yüzyıl İngiltere’sine kadar giden bir şirket. Toplam 42 milyar dolarlık varlığın yönetildiği şirketin 3.271 çalışanı var.  Şirketin CEOsu eski bir demokrat ve eski New Jersey valisi Joe Corzine.

Şirketin batışından beri çıkarılan haberler bu kötü sonun ardında özellikle Avrupa tahvilleri üzerine yazılmış olan türev araçlardan elde edilmiş zararlar olduğu yönünde. Ancak şirketin 25 Ekim’de yaptığı resmi açıklama şu:

As of September 30, 2011, MF Global maintained a net long position of $6.3 billion in a short-duration European sovereign portfolio financed to maturity (repo-to-maturity), including Belgium, Italy, Spain, Portugal and Ireland.

Şirketin Avrupa tahvilleri üzerine olan uzun pozisyonu 6.3 milyar dolar ki şirketin batmasına sebep olacak bir büyüklük değil bu. Daha da vahimi şirketin elindeki varlığın kaldıraçlı bir türev araç değil repo olması. Başarısız ABD finans sektörünün kriz sebeplerini dışsallaştırmaya çalışmasının yarattığı dezenformasyon etkisi bugün MF Global iflasında sorunu Avrupa ekonomisi olarak gösteriyor.

Ama gerçekler acıdır.

Şuna da Göz Atın

COVID-19 ETKİSİNDE GELECEKTEKİ DÜNYA DÜZENİ

Yazar: Öğretim Görevlisi Yusuf Bahadır Kavas 2019 Aralık ayında başlayan ve salgın niteliği kazanarak tüm …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.