Pazar , 29 Ocak 2023

Sıfırcı Hoca Disiplin Kuruluna

Kredi derelendirme kuruluşu Standard and Poor’s’tan (S&P) Euro Bölgesi borç krizinin zirve yaptığı bir dönemde tarihi bir ‘hata’ geldi. S&P’nin bu hatası bir çok tepkiyi de beraberinde getirdi.

Avrupa Komisyonu’nun Finansal Hizmetlerden Sorumlu Komiseri Michel Barnier, ”S&P’nin, teknik bir hata sonucu Fransa’nın notunu düşürmesi çok ciddi bir olay” dedi.
Avrupa Komisyonu’nun finansal hizmetlerden sorumlu komiseri Michel Barnier, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard and Poor’s’un (S&P) Fransa’nın kredi notunu ”yanlışlıkla” düşürmesini ”çok ciddi bir olay” olarak değerlendirerek, olayın soruşturulacağını bildirdi.

Barnier yaptığı açıklamada, S&P’nin Fransa’nın notuyla ilgili hatasının inceleneceğine dikkat çekerek, sektörün daha iyi düzenlenmesi konusunda hiç olmadıkları kadar kararlı olduklarını vurguladı.

Kredi derecelendirme kuruluşlarına ilişkin kurallara yönelik gelecek hafta büyük değişiklikler önereceklerini ifade eden Barnier, ”Fransa’nın notunun düşürülmesi çok ciddi bir olay. Bu olay, çok oynak ve gergin olan mevcut durumda, piyasadaki aktörlerin daha kararlı olmaları ve sorumluluklarının bilincinde hareket etmeleri gerektiğini gösteriyor” dedi.

Piyasadaki herhangi bir aktöre oranla Standard and Poor’s’un daha büyük bir sorumluluğu olduğuna dikkat çeken Barnier, Fransa Finansal Piyasa Otoritesi (AMF) ile Avrupa Sermaye Piyasası Otoritesi’nin (Esma) koordineli bir biçimde Fransa’nın kredi notunun ”hatalı” bir şekilde düşürülmesini ve sonuçlarını inceleyeceğini belirtti.

Barnier, sektöre ilişkin daha sıkı düzenlemeler yapılması gerektiğine dikkat çekti.

Konuyla ilgili değişiklik içeren tasarısının gelecek hafta sunulması bekleniyor. Tasarı, kredi kuruluşlarına bağımlılığın azaltılması, rekabetin güçlendirilmesi, çıkar çatışmalarının sona erdirilmesi ve şeffaflığın artırılmasını içeriyor.

Kaynak:HTEKONOMİ

Şuna da Göz Atın

COVID-19 ETKİSİNDE GELECEKTEKİ DÜNYA DÜZENİ

Yazar: Öğretim Görevlisi Yusuf Bahadır Kavas 2019 Aralık ayında başlayan ve salgın niteliği kazanarak tüm …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.