Pazartesi , 6 Şubat 2023

Altın Fiyatları

Avrupa’da yaşanan politik krizlerin hükümet değişimleriyle neticelenerek periferi ülkelerde yönetim kademesine demokrasi geleneklerine aykırı şekilde teknokratların yerleşmesi ya da yerleştirilmesi finansal piyasalarda belirsizliğin artmasına neden oldu ve altın tekrar gözde yatırım araçlarından biri oldu ki ben de dahil binlerce finans yorumcusunun bunu söylemekten dilinde tüy bitti.

Grafik üzerinde altın fiyatlarında görülen son birkaç aylık değişimin irdelenmesinde fayda var. Ağustos sonu ve Eylül başında çift tepe formasyonunda seyreden ve boyun seviyesi 1.710 dolara sert bir iniş gerçekleştiren altın, bu desteği de kırdı ve 1.530$ lara kadar hızlı bir şekilde geriledi. Bu dönemde piyasaları yakından takip edenler hatırlayacaktır, Amerikan doları müthiş bir şekilde değerlendi ve dolar endeksi özellikle ihracat avantajını sürdürmek isteyen Japonya gibi ülkelerinin merkez bankalarının yaptığı müdahaleler ile rekor kırdı. Türkiye’de de doların 2 TL olacağı dillendiriliyordu ama olmadı tabi. Yükselen dövizin passing-through etkisiyle hızlandıracağı enflasyona karşı TCMB, içinde direkt müdahaleyi de barındıran bir önlem paketini devreye soktu.

Altına dönelim. Yunanistan ve İtalya’da olanlar hepinizin malumu. Burada altın için direnç seviyesini 1.810$ olarak görerek tut stratejisi geçerli. Avrupa’daki ekonomik iklim altın ve diğer değerli metallerde yukarı yönlü harekete ivme kazandıracak zemini oluşturmaya devam edecek gibi görünüyor. Başta “sarışın” olmak üzere bu emtialar şu kaotik ortamda kazanç kapısı arayanlar tarafından dikkat ile takip edilmeli. Yukarı yönlü baskılar artıyor.

Şuna da Göz Atın

TÜRKİYE’DE FİNANSAL OKURYAZARLIK GERÇEĞİ VE ALINABİLECEK ÖNLEMLER / Yazar: Öğr.Gör. Yusuf Bahadır KAVAS

Finansal okuryazarlık bireylerin tasarruf ve tüketim dengesini kurabilmeleri, doğru yatırımlara yönelmeleri ve kendi bütçelerini yapabilmeleri …

2 yorumlar

 1. Oğuz Bey bir ekonomist olarak aşağıdaki önerme için fikrinizi merak ederim:

  Batacak Avrupa ülkelerini kurtarma kararı alınırsa, çok fazla para basılması gerekeceğinden altın için olumlu olur; ülkeler kurtarılmazsa rezerv para olarak Euro kıymetini yitirir ve ülkeler Dolar ve altına yönelir, yine olumlu olur. İki ucu şerbetli değnek durumu var gibi görünüyor?

  • Risk iştahı azalmış küresel piyasa oyuncularının beklediği iyi haberler gelmediği sürece hisse senedi piyasaları her zaman önemli kazanç fırsatları taşısa da beklenen kazançları karşılmayacaktır. Örneğin S&P500 endeksi bugün 10 yıl önceki seviyesine gelmiş durumda. Bu durumda oyuncuların tercihi tabii k de başta altın ve diğer değerli metaller olacaktır. Avrupalı politikacılar geç kaldıkça altını da güçlendiriyorlar.

   Yeni gelen ECB Başkanı’nın gevşek bir para poltikası izleyeceği biliniyor, zaten kamu borç stoku tavan yapmış ülkelerin bir de resesyona girmemes için. Bu durumda borçlu ülkeleri kurtaracak adımlar atılması dahilinde de Euro’nun değer kaybetmesi muhtemel, ki Almanya da buna ses çıkarmaz. Aslında Avrupa’da çokm radikal yapısal değişiklikler gerçekleşmeli kurtarma için, ama bu da başka yazıya kalsın : )

   Altına dönersek, evet bütün gücüyle piyasaların gözdesi olmaya devam edecek. Ufukta da herhangi bir engel yok.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.