Pazartesi , 6 Şubat 2023

Euronun Seyri

Euronun fikir babası olarak gösterilen Robert Mundell acaba bugünlerde ne yapıyor, son zamanlarda bunu merak eder durdum. Son yazdığım yazıda çatırdayan Avrupa’nın siyasi mimarisinin yarattığı kaostan benzettim, aslında bunu yapan da Avrupalı siyasetçilerin kendileri ve Euro kriziyle ilgili olarak akıllarda kalacak en ironik durum bu olacak ileride. Adım atmak için bir şeyi bekliyorlar ama neyi bilmiyorum, bilen varsa bana söylesin.

Bu hafta piyasa yorumcularının yoğunlukla takip etiği grafiklerden biriydi Euro/Dolar paritesi grafiği. Teknik göstergelere baktığımızda genel olarak 1,3450 seviyesi direnç olarak gösteriliyor. Bugün ise Euro ısrarla 1,35 üzerindeydi.

Şimdi bugüne dair önemli notlara dönelim:

  • Avrupa Merkez Bankası 8 milyar euroluk sorunlu euro bölgesi tahvili aldı (gevşeme sinyali).
  • İspanya’da bono ihalesinde hedeflenen 3 milyar euroluk rakama yükseldi, 6 aylık faiz oranı %5 üzerinde gerçekleşti, bu oran geçmiş ihalelere oranla ciddi biçimde yüksek.
  • Piyasada Yunanistan’ın kendimi idame ettirecek 20 günlük parası olduğu dedikodusu dolaştı. Böyle dedikodular hep dolaşıyor, birkaç gün önce de sorunlu bir ülke merkez bankası tarafından Euro’dan önceki para biriminin tekrar basılmaya başlandığı haberi dolaşmıştı. Bu arada muhalefet lideri Samaras’a kemer sıkma planını imzalaması yönünde ciddi baskı yapılıyor.
Haberlere bakarsak Euro şu an “fazla güçlü” gözüküyor. Teknik açıdan da Euroda 20 günlük hareketli ortalama 50 günlük hareketli ortalama ile arasındaki farkı kapattı ve hatta geçti ancak iki ortalamanın birbirine tekrar yaklaşması trendin zayıflığını gösteriyor. Euro’da yine haberleri takip ederek short pozisyonlar almak mantıklı gibi gözüküyor, zira Doları şu anda giren Süper Komite haberlerini önem derecesi açısından bakıldığında ezecek Avrupa haberleri ile karşılaşmamız mümkün gözüküyor.

Şuna da Göz Atın

TÜRKİYE’DE FİNANSAL OKURYAZARLIK GERÇEĞİ VE ALINABİLECEK ÖNLEMLER / Yazar: Öğr.Gör. Yusuf Bahadır KAVAS

Finansal okuryazarlık bireylerin tasarruf ve tüketim dengesini kurabilmeleri, doğru yatırımlara yönelmeleri ve kendi bütçelerini yapabilmeleri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.