Pazar , 29 Ocak 2023

PMI Endeksleri Ne Anlatıyor?

Büyüme oranlarından daha sık açıklanması ve yine büyüme oranlarına yönelik temel bir öngörü oluşturması PMI endekslerinin ekonomi yorumcuları tarafından algılanan önenimi kat ve kat artırdı. Önce PMI endeksi nedir? Onu tanımlayalım.

PMI (Purchasing Managers’ Index – Satın Alma Endeksi) Markit Group ve Institute for Supply Management tarafında üretilen ve şirketlerin satın alma yöneticilerinin mal ve hizmet satın alma eğilimlerini gösteren bir göstergedir.  Endeks yapılan aylık anketlerle hesaplanır, ankette özel sektörden yöneticilerle görüşülür. Sonuçlar www.ism.ws adresinden açıklanır.

PMI endeksinin ne olduğundan bahsettikten sonra aşağıdaki grafiği paylaşıp asıl konumuza geliyorum.

Önce solda küresel PMI endekslerinin eğilimine bakalım. Bu yıl ile birlikte tekrar 50 puanın altına inerek 2008 öncesi seviyelere geldiğini görüyoruz. 2008 sonunda Lehman Brothers‘ın çöküşüyle artık kriz kelimesinin dillendirildiği yerde zaten PMI endeksi gördüğünüz gibi taban yapmış. Bu yıl endekste yaşanan gerileme de gelecekte yaşanacak ciddi daralmaların habercisi olabilir.

Grafiğin sağ tarafında da Avrupa ülkelerinin PMI endeksleri verilmiş ki çöküş belirtilerinin orada daha net gözükmekte olduğunu görüyoruz. Özellikle AB’nin önemli ülkeleri İspanya ve İtalya’nın endekslerindeki düşüş ürkütücü, Almanya’daki PMI endeksi daha kabul edilebilir seviyede olsa da orası için de tehlike çanlarının çaldığını söylemek kelime israfı olur.  Eğer Almanya’da da bir yavaşlama yaşanırsa senaryonun devamını gelin siz düşünün.

Sözün özü; her şey 2008 öncesi gibi.

Şuna da Göz Atın

COVID-19 ETKİSİNDE GELECEKTEKİ DÜNYA DÜZENİ

Yazar: Öğretim Görevlisi Yusuf Bahadır Kavas 2019 Aralık ayında başlayan ve salgın niteliği kazanarak tüm …

Bir Yorum

  1. elinize sağlık,bazı tahvil sahiplerinin şerefsiz tutumu devam ettikçe bu kriz devam eder….gb glyr bana…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.