Perşembe , 9 Şubat 2023

Research In Motion

Research In Motion (RIM) hepinizin bildiği gibi Blackberry ürünleriyle bilinen, aynı zamanda da smartphone sektörünün liderlerinden biri olan şirket. Şirket geçtiğimiz günlerde Blackberry Internet Service’in yaklaşık üç boyunca devre dışı kalması nedeniyle müşterilerine yaşattığı zorluklarla gündeme gelmişti. Şirketin tek zorluk yaşattığı kişiler müşterileri değil, aynı zamanda yatırımcılar da zor durumda. Şirketin piyasa değeri 2009 yılından bu yana %80 azaldı.

RIM’in en önemli sorunu sektördeki rakiplerine göre daha az rekabet avantajına sahip olması ki rakipleri Apple ve Google gibi devler. RIM’in kaybettiği rekabet gücü en iyi kurumsal pazar payındaki azalmayla ortaya çıkıyor. Geçmişte kurumsal müşterilere iletişim hizmetini sunmada lider olan şirket bugün %32’lik pazar payına düşerek zirveye %45’lik paya ulaşan Apple’a kaptırmış durumda. Sektöre ile yakında ilgilenen analistler, müşteri portföylerindeki bu değişim eğiliminin devam edeceği görüşünde. Hatta şirketin açıklayacağı bilançonun yatırımcılar için bir sürpriz olacağı görüşü bir hayli hakim.

Bu arada sektörün dördüncü büyük ismi satış beklentilerini ciddi anlamda düşürdü, ürünlerinde Google’ın Android sisteminin kurulu olması HTC’ye önemli bir rekabet avantajı sağlasa da şirketin resmi açıklaması Apple ve Samsung rekabetine göndermelerle dolu. RIM ise böyle bir avantaja da sahip değil ve halihazırda satışları ciddi boyutlarda düşmekte.

Önümüzdeki dönem hızlı başlayan RIM hikayesinin kabusa dönüştüğü bir evreye dönüşebilir.

Şuna da Göz Atın

Twitter Halka Arzı

Sosyal medya ile ilgili görüşlerimi uzun zamandır blogda paylaşmaktayım. Şirketlerin tüketicilerle ilişkilerini geliştirmeleri açısında yararlı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.