Pazar , 29 Ocak 2023

Draghi’ye Teşekkür

Yarın sonuçlarını göreceğimiz AB Zirvesi öncesinde ECB’nin faiz kararını bekliyorduk. Faiz indirimi dışında Mario Draghi‘den beklenilen bir şey daha vardı, o da tahvil alım programıydı ancak dönen spekülasyonların “sadece spekülasyon” olduğu bizzat ECB Başkanı tarafından dillendirilince piyasalar tepetaklak oldu -bizdeki düşüş %3-. Ek olarak, politika faizinin düşürülmesinde oy birliği yok, çok dikkatimi çekti benim.

Draghi konuşmaya başladığı andan itibaren İtalyan tahvilleri üzerine yazılmış bir sözleşme olan Euro-BTP Future‘ın grafiği yukarıda. Piyasanın neyi nasıl yorumladığını anlatmak bu grafikten sonra fazla “gereksiz”. Bir de Nicolas Sarkozy‘nin önemli bir açıklaması var: “Mali birlik olmadan parasal birlik imkansız”. Daha önce 20.000 kez kurulmuş bu cümlenin sonunda Avrupa’nın major liderlerinden biri tarafından söylenmesi inandırıcılığını artırıyor, daha önce Lüksemburg Başbakanı pek ciddiye alınmamıştı. Ben de bu saatten sonra mali birliğin de bir işe yaramayacağını söylüyorum, bunun detaylarına bir sonraki yazıda gireceğim.

Herkes 2012’nin önemli bir yıl olacağını söylüyor. Önemli olmasının dışında Alman Mark’ında kimlerin fotoğraflarının olmasının gerektiğinin konuşulacağı bir yıl olabilir.

Şuna da Göz Atın

COVID-19 ETKİSİNDE GELECEKTEKİ DÜNYA DÜZENİ

Yazar: Öğretim Görevlisi Yusuf Bahadır Kavas 2019 Aralık ayında başlayan ve salgın niteliği kazanarak tüm …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.