Pazar , 29 Ocak 2023

Avrupa Optimizmi ve Dolar

Dört gözle beklenen 9 Aralık geldi ve AB Zirvesi’nin sonuçlarını hep birlikte gördük. Gördüğümüz diğer bir şey ise traderların optimizmi oldu.  Toplantı sonrasında liderlerin alacakları kararların piyasaları bir nebze yumuşatması elbette ki bekleniyordu ama sürüden kopmaya pek bir gönüllü duran İngiltere’nin para birimi dahi Amerikan Doları karşısında değer kazandı.

Üstteki grafikte GBP/USD, altta da EUR/USD paritesinin bugün içinde izlediği hareketler var, birbirleriyle güçlü korelasyon içerisindeler ve bu halleriyle Avrupa konusundaki optimizmi yansıtıyorlar. Traderların kokain kullanıp kullanılmadığı sorulduğunda espri yapıldığını düşünürdüm, sorunun sahipleri de bu itirafıma güleceklerdir elbet.

Gün için işlem stratejisi olarak Euro optimizmi kullanılabilir, zira Avrupa para birimlerine irrasyonel şekilde değer kazandıran bütün overoptimistic hareketler ters pozisyon alıp kar elde etme fırsatı sunuyor. Gözünüz kulağınız paritelerde olsun.

Şuna da Göz Atın

TÜRKİYE’DE FİNANSAL OKURYAZARLIK GERÇEĞİ VE ALINABİLECEK ÖNLEMLER / Yazar: Öğr.Gör. Yusuf Bahadır KAVAS

Finansal okuryazarlık bireylerin tasarruf ve tüketim dengesini kurabilmeleri, doğru yatırımlara yönelmeleri ve kendi bütçelerini yapabilmeleri …

Bir Yorum

  1. Oğuz Bey Ekim veya Kasım ayında sene sonuna doğru ithalatçı firmaların hesap kapatmasının da etkisiyle Dolar/TL’nin daha da sıkışacağını yazmıştınız. Tebrik ediyorum nokta atışı oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.