Pazar , 29 Ocak 2023

Tersine Beyin Göçü

Frost&Sullivan Türkiye Direktörü Reuter’e göre, Türk uzmanlar, 2012 yılında üst düzey pozisyonlarda görev almak üzere yurda dönecek.

Araştırma ve danışmanlık kuruluşu Frost&Sullivan Türkiye Direktörü Philip Reuter, 2012 yılında Türkiye ekonomisinin büyümeye devam edeceğini bununla birlikte dünyanın birçok ülkesinde faaliyet gösteren nitelikli ve deneyim sahibi Türk uzmanların, üst düzey pozisyonlarda görev almak üzere yurda döneceğini söyledi.

Reuter, Türkiye’nin 2011 yılını değerlendirdiği ve 2012 beklentilerini açıkladığı yazılı açıklamasında, 2011 ekonomisinin küresel ölçekte zorlu geçtiğini, ancak Türkiye’nin başta otomotiv, savunma ve yenilenebilir enerji olmak üzere çeşitli sektörlerde başarılı olduğunu, göz önünde olan sektörel başarıların yanı sıra tekstil sektörünün yeniden sahne almasıyla perakende piyasasında istikrarlı bir büyüme kaydedildiğini gözlemlediklerini belirtti.

Otomotiv sanayine yönelik daha spesifik temeller atıldığı ve tedarikçiler açısından önemli beklentiler oluştuğunu, savunma programlarında ise doğrudan yabancı sermayeye cazip gelecek önemli gelişmeler kaydedildiğini ifade eden Reuter, yenilenebilir enerji sektöründe başta güneş ve hidroelektrik olmak üzere 2012 yılında büyümeyi etkileyecek cazip bir noktaya ulaşıldığını vurguladı.

Türkiye ‘Arap Baharı’ndan kazançlı çıkacak.

Reuter, Arap Baharı ve küresel mali krizin etkisinin Türkiye için de büyük bir soru işareti olduğunun altını çizerek, bu olayların etkilediği bölgelerin ne zaman yatışacağına ilişkin belirsizlik bir kenara konulduğunda Türkiye’nin her bakımdan kazançlı çıkacağının rahatlıkla söylenebileceğini ileri sürdü. Reuter, şöyle devam etti:

Türkiye’nin stratejik konumu ve istikrarlı yapısı, Arap Baharı’nı takip eden süreçte Türkiye’deki yerleşik şirketlerin faaliyetlerine avantaj sağlayacaktır. Dolayısıyla Türkiye’nin merkezi bir ülke olmaya ilişkin önemi daha da artacak. Bu durumun yabancı yatırımcıların yerli şirketlerle başta ARGE olmak üzere çeşitli alanlarda ortaklıklarını artıracak. Tüm faktörler göz önüne alındığında, Türkiye’nin 2012’ye dönük uluslararası büyüme planları açısından ‘kilit ülke’ olmasını, önlerinde büyük fırsatlar duran yerli şirketlerin verimli iş ortaklıkları kurmalarını bekliyoruz.

Şuna da Göz Atın

Yeniden Merhaba!

Kıymetli okurlarımız, uzun zamandır yazmadık, yazamadık. Sebebi ne olduysa oldu, araya yıllar girdi ama her …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.