Perşembe , 9 Şubat 2023

Finansal Kiralamada KDV

Finansal kiralama ile alınan makine ve teçhizatta KDV oranı %18’den %1’e indirildi. Resmi Gazete’de yer alan Bakanlar Kurulu Kararı’na göre 2007 yılında yayımlanan karar tadil edilerek finansal kiralama uygulamalarında %1 KDV oranına tabi mal gruplarının listesi genisletilerek bazı makine ve teçhizatlar da dahil edildi. KDV indirimi Yatırım Tesvik Belgesi sahipleriyle sınırlı tutulurken gelismekte olan öncelikli kalkınma bölgelerinde minimum yatırım tutarı 200 bin TL ve gelismis bölgelerde minimum yatırım tutarı 400 bin TL olarak tespit edilmis olundu. Biz buradan kapsamın daha önce tahmin edilenden daha genis tutuldugunu anlıyoruz. Buna göre kapsam yalnız Mikro KOBI’leri kapsam dısında bırakıyor. Finansal kiralama islem hacmi ve KOBI’lerin de piyasaya yeniden katılımıyla finansal kiralama sirketlerinin marjlarına katkısını tahmin etmek su asamada pek mümkün degil ancak Dernek Baskanı’nın daha önce yaptıgı tahmine göre KDV indiriminin 2012 yılındaki finansal kiralama islemlerine hacim etkisi olarak katkısı %10-15 düzeylerinde olacak.

Halka açık finansal kiralama sirketlerinin haberden olumlu etkilendiği görülüyor. Finansal Kiralama endeksi yüzde 1’in üzerinde primli.

Endekse dahil hisselerin bazılarının seyri ise şöyle: FONKF %8.12, ISFIN %1.80, VAKFN %1.59.

Kaynak: Borsagündem

Şuna da Göz Atın

Sigortacılıkta Son Gelişmeler

Son dönemde Türk sigortacılığında özellikle bireysel olarak sunulan ürünlerde önemli gelişimler kaydedildi. Bu yazıda da …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.