Pazar , 29 Ocak 2023

Liraya Dış Destek

Türkiye’de çeşitli kesimlerin yabancı yatırım bankalarının likitide sıkışıklıkları yaratarak bir kriz çıkarması ve  kriz sonrasında da ucuzlamış olan Türk varlıklarını satın alması üzerine çeşitli komplo teorileri üretir durur. Bununla birlikte son zamanlarda da devam etmekte olan bir davaya konu olan terör örgütünün finansal kesimdeki uzantıları olarak yerli bankaları hedef gösterme furyası başladı. Açıkçası bu tip düşüncelere zaman harcamanın yersiz olduğunu düşünmekteyim ve bunların kaynağının başarısızlığı dışsallaştırma eğiliminde bulunan verimsiz zihinler olduğunu kanısındayım.

JP Morgan bugün bir rapor yayınladı. Bu rapor çeşitli internet sitelerinde haber olarak  “aşağı yönlü riskler vurgulandı” şeklinde verilmiş olsa da yabancı mecmualarda ve raporun kendisinde genel olarak Türk Lirası’nın güçlü trendinden bahsediliyor. Ağustos ortasından beri sattığı 15 milyar dolarlık döviz rezerviyle Lira’nın arkasında duran ve değer kaybetmesine izin vermeyen Merkez Bankası’nın bu tutumunu sürdüreceğinden bahsediliyor. Bankaların %5,75’lik faiz üzerinden fonlandırılmasından kaçınılması da para politikasının sıkılaştırdığına dikkat çekilip bunu Lira’yo güçlendirici etki yaratacağından bahsediliyor. Lira yılbaşından bu yana %1,1 değerlendi.

Yine raporda Türk Lirası’nın Güney Afrika Randı’ndan daha iyi performans göstermesi bekleniyor. Forex piyasaları takip edenler Türkiye ile Güney Afrika’nın aynı zaman diliminde yer almasından dolayı özellikle Londra’daki traderların söz konusu iki ülke para birimleri üzerine işlem yaparken bir benchmarking yaptıklarını bilirler.

Merkez Bankasının 2012 ile birlikte başlayan müdahaleleri kesinlikle daha radikal ve kararlıydı. Başkan Dr. Erdem Başçı’nın eleştirilere açık olan söylemi bence de yersiz bir içeriğe sahip olsa da sonra derece deneysel olan ve sürpriz sonuçlar doğurmaya gebe olan politikaları kısa vadede hedefine ulaşabileceğini tahmin ediyorum. Türk Lirası biraz daha güçlenebilir (hatta Dolar kuru 1,75’e kadar inebilir) ve enflasyon tekrar hedeflere en azından yakın seviyelere, %10’un altına çekilebilir.

Türk Lirası’nı ve varlıklarını orta vadede ise seçim yılında bulunan ABD’den QE3 sinyaliyle birlikte gelmeye başlayacak yabancı  sermaye değerli tutabilecektir. Zira Avrupa tarafından medet ummak için mantıklı bir sebep yok.

Şuna da Göz Atın

TÜRKİYE’DE FİNANSAL OKURYAZARLIK GERÇEĞİ VE ALINABİLECEK ÖNLEMLER / Yazar: Öğr.Gör. Yusuf Bahadır KAVAS

Finansal okuryazarlık bireylerin tasarruf ve tüketim dengesini kurabilmeleri, doğru yatırımlara yönelmeleri ve kendi bütçelerini yapabilmeleri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.