Perşembe , 9 Şubat 2023

Euronun Suyu Çıktı

2011 yılında tüm dünyayı kasıp kavuran Euro Bölgesi’nin borç krizinde gelinen son nokta piyasalarda adeta şok etkisi yarattı. Euro Bölgesi’nin en sağlam kalesi olarak değerlendirilen Almanya’da Merkez Bankası’nın (Bundesbank) dün düzenlediği 6 ay vadeli bono ihalesinde bir ilk yaşandı. Bundesbank’ın 3.9 milyar euro borçlandığı ihalede getiri oranı ilk kez negatif oldu. 6 ay vadeli bono ihalesinde ortalama getiri oranı -0,0122 oldu. Bir önceki ihalede getiri yüzde 0,001 olmuştu. İhaleye 7 milyar euro teklif geldi. Almanya’nın bu yıl 80 milyar eurosu kısa vadeli olmak üzere toplam 250 milyar euro borçlanması bekleniyor.

İhaleyi değerlendiren Radikal gazetesi yazarı ekonomist Uğur Gürses, negatif faizin anlamına dikkat çekerek, “Yatırımcılar üste faiz vererek parasını teslim ediyor, yeter ki anaparaya bir şey olmasın” değerlendirmesinde bulundu. Euro Bölgesi’ndeki yatırımcıların ve bankaların paralarını Avrupa Merkez Bankası’nda (ECB) tutmak istediğinin altını çizen Gürses, “ECB’de 465 milyar euro bulunuyor. Bankalar ECB’den para alıp yine oraya yatırıyor. Bundesbank dün 6 ay vadeli borçlandı. Piyasadan da talep geldi. Almanya’nın dünkü ihalesinde oluşan negatif faiz oluştu. Bunun anlamı, ihaleye katılanların faizden vazgeçmesi. Fiyatlamaya göre yapıldığında ise bırakın faiz almayı, neredeyse üste para veriliyor” dedi.

Şuna da Göz Atın

TÜRKİYE’DE FİNANSAL OKURYAZARLIK GERÇEĞİ VE ALINABİLECEK ÖNLEMLER / Yazar: Öğr.Gör. Yusuf Bahadır KAVAS

Finansal okuryazarlık bireylerin tasarruf ve tüketim dengesini kurabilmeleri, doğru yatırımlara yönelmeleri ve kendi bütçelerini yapabilmeleri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.