Pazar , 29 Ocak 2023

Makro Göstergelerin Manipülasyonu

Bir ülke ekonomisinin yorumlanmasında büyüme oranları, işsizlik, enflasyon, dış ticaret vb. veriler çok büyük öneme sahiptir. Bu göstergeler kimi zaman özellikle dışarıdan sermaye gereksinimi duyan ve şeffaflığın olmadığı gelişmekte olan ülkelerde manipüle edilebilir, bir ülke ekonomisi olduğundan daha iyi gösterilebilir. Geçtiğimiz günlerde Yunanistan’da istatistik kurumunun eski başkanı vatana ihanetle suçlanıp yargılanmasına başlanılmıştı.

Son zamanlarda ise bu tip haberlerin en yoğun geldiği ülke Arjantin. Arjantin’de özellikle enflasyon rakamlarının manipüle edildiği sadece IMF  ve siyasi muhalefet tarafından değil ülkenin araştırma kurumları tarafından da dillendiriliyordu. IMF şu ana kadar herhangi bir yaptırımda bulunmasa da sık sık Arjantin’i uyarıyor.

Açıklanan resmi rakamlara göre Arjantin’de enflasyon uzun zamandır %10 civarında seyrediyor ama ekonomistleri bu oranların %20’nin üzerinde olduğunda hemfikir hatta emin. Artık bunu siz de biliyorsunuz. Son dönemden bir örnek vermek gerekirse, ülkenin istatistik kurumu Instituto Nacional de Estadist 2011 yılı enflasyon rakamını %8,6 olarak verirken ülkenin araştırma kurumlarının verdiğin enflasyon oranlarının ortalaması %23. Bağımsız araştırma kurumlarından biri olan Orlando Ferreres e Associados daha önce cezaya çarptırılmıştı. Ülkenin istatistik kurumunun kullandığı metodoloji Ticaret Bakanı Guillermo Moreno tarafından 2007 yılında değiştirilmesi de zaten tartışmalara yol açmıştı. Ekonomistler arasında yayılan bir dedikodu da resmi araştırmacıların anket yapacağı birimlerin (mağazalar, marketler vs.) daha önceden müfettişler tarafından ziyaret edilip ceza, ek vergileme gibi tehditlerle bu birimlerin araştırmacılara gerçek fiyatları sunmalarından alıkonulduğu yönünde.

Hepimizin aklında krizlerle kalmış bir ülke olan Arjantin’de mevcut iktidar demokrasiden ve şeffaflıktan epey uzak, bu durum da ülkenin var olan imajını sürdürmesine neden olabilir.

Şuna da Göz Atın

COVID-19 ETKİSİNDE GELECEKTEKİ DÜNYA DÜZENİ

Yazar: Öğretim Görevlisi Yusuf Bahadır Kavas 2019 Aralık ayında başlayan ve salgın niteliği kazanarak tüm …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.