Perşembe , 9 Şubat 2023

Gemi Arzı Balonu

Birkaç yıl öncesine kadar tersane çalışanlarının hayatlarını kaybetmeleriyle sürekli gündemde olan Tuzla’daki tersane, aynı zamanda aldıkları siparişlerle aylarca tam kapasite çalışacaklarını gururla anlatan yöneticileri barındırıyordu (!). Küresel ticaret hacminin büyümesiyle birlikte kuru yük ve petrol tankerlerine olan talep hızla arttı ve üreticiler bu talebi karşılayabilmek için yılları bulan süreçlerde tam kapasite çalıştılar.

Gemi üreticilerinin sergilediği bu aşırı efor zaman içerisinde toplam tanker arzını talebin çok çok üzerine çıkardı. Küresel tanker filosu 2008 yılının sonunda itibaren %11 büyüyerek 555 gemiye ulaştı. Bu durum ise lojistik firmaları açısında ciddi sorunları beraberinde getiriyor. Ucuzlayan taşıma ücretleri yüzünden şirketlerin sağladığı nakit akışları azaldı. Bu azalış şirketlerin gemi kiralarını ve bakımlarını üstlenmede bile sorunlarla karşılaşmalarına sebep oluyor. Bugün itibariyle de Baltık Navlun Endeksi’nin 2008 krizindeki seviyeye inmiş olduğunu görüyoruz.

Lojistik sektörüne biraz da mikro açından bakmak gerekirse irdelenmesi gereken iki önemli petrol tankeri işletmecisi firma var. Frontline ve General Maritime. New York ve Oslo borsalarında işlem gören (Şirketin %31’ü Norveç’in ez zengin isimlerinde John Fredriksen’e ait) Frontline, 10 yıl içerisinde çevrilmesi gereken 1 milyar dolarlık borç stokuna sahip. Şirketin hisseleri 2011 yılı boyunca %88 değer kaybetti ve 241 milyon dolara düştü. Şirketin sadece üçüncü çeyrekte ise 166 milyon dolar zarar ettiğini düşünürsek durum epey ciddi, hatta analistler şirketin 2012’nin ilk yarısında nakitsiz kalabileceğini söylüyor. Düşündüğümde benim bile en kötü zamanlarımda cebimde üç beş kuruş para olurdu. Frontline’dan sonra dünyanın en büyük ikinci petrol tankeri işletmecisi olan General Maritime ise geçtiğimiz Kasım ayında iflasını açıkladı.

Şuna da Göz Atın

COVID-19 ETKİSİNDE GELECEKTEKİ DÜNYA DÜZENİ

Yazar: Öğretim Görevlisi Yusuf Bahadır Kavas 2019 Aralık ayında başlayan ve salgın niteliği kazanarak tüm …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.