Pazar , 29 Ocak 2023

Acının Fotoğrafı: Kodak

Kodak, tam adıyla Eastman Kodak Company. Bir döneme ürettiği kameralar, fotoğraf makineleri ve çeşitli fotoğraf ekipmanlarıyla damga vurmuş kült bir marka. 1892’de kurulmuş George Eastman tarafından kurulmuş şirket bugün beklenen iflas açıklamasını yaptı.

Eminim geçmişte pek çok fotoğrafçının Kodak markasıyla güzel anıları olmuştur, yine pek çok fotoğrafçılık ile ilgili içeriğe sahip blogda duygusal yazılar yer alıyordur. Bu konuda duygusal yorumlar yapmayı işlerine duyduğum saygıdan emektar fotoğrafçılara bakıyorum. Şirketin kötü sonla biten hikayesini vicdanlı bir kapitalist gibi işleyeceğim.

Kodak 2005’e kadar şirket alımları yapan, ürettiği lenslerle sektörde inovasyon bayrağını taşıyan bir şirketti. Zaman içerisinde özellikle
Canon ve Nikon gibi güçlü rakiplerle mücadele etmekte zorlandı ve şirketin satışları istenen oranda artmamaya başladı, daha doğrusu
şirketin artan operasyon maliyetlerini karşılamamaya başladı. Çok da geçmişte değil, 2007 yılında CNBC’nin ünlü yorumcusu Jim Cramer şirketin geleneksel çizgiden sıyrılıp devrim yarattığından bahsediyordu fakat şu anda farkındayız ki zaman Jimmy’i haksız çıkardı. Sadece iki yıl şirket 193 milyon dolar zarar açıkladı ve 4.500 kişiyi işten çıkardı.

Açıklanan zarardan sonra işlerin Kodak için yolundan gitmesin pek de beklenecek bir durum değildi. Şirketin piyasa değeri o günden itibaren hızlı bir düşüş yaşadı. Şirketin kredi notu, rating kuruluşları tarafından sürekli düşürüldü. Son olarak bugün default olma yani borçlarını ödeyememe anlamına gelen D notu verildi şirkete Moody’s tarafından. Kredi derecelendirme kuruluşlarının öngörülerine hayran olmamanın imkansız olduğunu anlatmada kullanılacak bir başka örnek oldu Kodak.

Şirketin iflası resmen açıklaması beklenirken 6-11 Ocak arası şirketin hisseleri bir anda hızlı bir yükseliş trendine girdi ve %128 yükseldi. Bu heyecanlı alımlar da finansal körlüğe verilecek bir örnekti. Şirketin kurtuluş ihtimalinin dedikodu hatta deli saçması olduğu ortaya çıkınca da büyük umutlarla alım yapanlar maalesef yatırdıkları paralardan oldular.

Malumun ilanı 19 Ocak sabahı geldi. Şirket iflas davası için başvurusunu yapmıştı. Yapılan açıklamada şirketin 950 milyon dolarlık borcunun ve çalışanlara maaşları ile diğer haklarının ödeneceği, stratejik olmayan bütün entelektüel varlıkların, ki bunlar lisans, patent, marka değeri oluyor, satılacağı duyruldu. İflas başvurusu “gerekli bir adım” ve “yapılacak doğru şey” olarak nitelendi bu açıklamada. Bunun dışında da CNBC’nin “picture of pain” ve Bloomberg’in “EK goes BK (Eastman Kodak goes bankruptcy)” başlıkları hafızalara kazandı.

Son

Şuna da Göz Atın

Mobil Devrim: Kim Kazanacak Kim Kaybedecek?

Günümüzde sosyal perspektifle yapılan iktisat tartışmalarının ana temalarından birini tüketim toplumu ve modernite oluşturuyor. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.