Perşembe , 9 Şubat 2023

Gümüş Fiyatları Yükseldi

Blogun sağ tarafından en çok okunan yazı olarak da görülen Gümüş Fiyatları Yükselecek başlı yazının ardından öğrenilmiş geçmiş zaman kipiyle çekimlediğim bir yükleme sahip bir yazı yazmanın vakti Cuma günkü hareketten sonra gelmişti. Bu yazıda size tek hatırlatmak istediğim tabii ki dil bilgisi kuralları değil.

Yazımda gümüşü altın cinsinden fiyatladığımda ucuz bulduğumu yazmıştım. Çin talebinin artacağından tutun da dünya gümüş ve altın rezervlerini kıyaslamaya kadar pek çok argüman ile kendimi desteklemişim. Sonuçta ons/dolar seviyesinde gümüş hala istediğim yerde değil, ama bunda biraz risk iştahı daralan yatırımcıların değerli metaller dahil bütün emtiaların fiyatlarını satışlarla düşürmesi vardı.

Gümüş fiyatlarındaki bu ani yükselişin ardından bir spekülatör çıktı. Eric Sprott adlı gümüş fonu sahibi kendisine ait yatırım fonundan daha fazla payı piyasaya arz edecekken sahip olduğu fonun değerinin düşeceğini bildiği için 300 milyon dolarlık gümüş alımı yapmış. İşte bu para gümüşe tam %5 değer kazandırmaya yetti. Piyasalarda önce sadece söylenti şeklinde fısıldanan bu hadise UBS analisti Edel Tully tarafından da resmen dillendirildi.

Cuma günü gerçekten de gümüş için tam bir zafer günüydü, özellikle en güçlü rakibi altına karşı. Gümüşün onsu 1,66$ değer kazanarak %5,4’lük bir getiri sağlarken altın 0,76%’lık çıkış yapabildi. Teknik analiz değerlendirmesi yapacak olursak; altında 1674$ seviyelerinde bulunan 50 günlük ortalama hala güçlü bir direnç oluşturuyor fiyatlar için, fakat gümüş için aynı seviye 30,90$ seviyesiydi ve yukarıda da bahsettiğim gibi spekülatif bir alış işe bu seviye aşıldı. Bu da esasında gümüşün altına göre daha iyi bir performans göstermesi beklentimle uyuşmakta.

Şuna da Göz Atın

TÜRKİYE’DE FİNANSAL OKURYAZARLIK GERÇEĞİ VE ALINABİLECEK ÖNLEMLER / Yazar: Öğr.Gör. Yusuf Bahadır KAVAS

Finansal okuryazarlık bireylerin tasarruf ve tüketim dengesini kurabilmeleri, doğru yatırımlara yönelmeleri ve kendi bütçelerini yapabilmeleri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.