Pazartesi , 6 Şubat 2023

İsviçre Frangına Müdahale Gelir mi?

Yatırımcıların güvenli limanı İsviçre Frangı geçtiğimiz son işlem gününde özellikle Yunanistan’da hükümet ve kreditörlerin görüşmelerinden beklenen sonuçların gelmemesi üzerine artan belirsizlik ile birlikte artışa geçti. Halihazırda Amerikan Dolarında süren düşüş trendinden güç alarak Dolara karşı iyice güçlenen kur, Euro ve Japon Yeni karşısındaki büyük kaybını ise kapadı. Geçmişte Frang’taki değerlenmelerde İsviçre Merkez Bankası’nın ciddi müdahalelerini görmüştük, bu kez de İsviçre Merkez Bankası’nın yapacağı işlemlerde faydalanmak isteyen traderlar olacak. Deutsche Bank’tan George Saravelos da onlardan biri ki yaptığı açıklamada müdahalenin her an gelebileceğini söylüyor. İsviçre Merkez Bankası’nda yetkili bir isim olan Jean-Pierre Danthline da Frangın çok değerlik olduğunu ve İMB’nın döviz alımları yapacağını deklare ederek analist yorumlarını resmi ağızdan doğruluyor.

Geçtiğimiz Ağustos ve Eylül aylarında da iki ciddi müdahaleye tanık olmuştuk ve bu müdahaleler günlük grafikte de çok net görülebilen  hareketlere sebep olmuştu ancak bu müdahalelerin genel çerçevede baktığımızda başarılı olduğunu söylemek gerekiyor, 2011’in başından itibaren süregelen değerlenme trendinin müdahalelerden sonra tersine döndüğünü görüyoruz ancak şu olan paritenin bulunduğu seviyeler hala İMB için optimum düzeyde değil.

İşlem gününün sonuna geldiğimizde ise son 8 saatte 0,9215’te bulunan paritenin 0,9120’ye kadar geldiğini görüyoruz. İşte Merkez Bankası’nı rahatsız eden bu hareket. Önümüzdeki günlerde güçlü Frang’a en ufak tahammülü olmayan İMB’nin pariteyi yükseltecek adımlar atmasını bekliyorum, bu açıdan bu paritede (USDCHF) long pozisyonların açılmasında fayda var.

Şuna da Göz Atın

TÜRKİYE’DE FİNANSAL OKURYAZARLIK GERÇEĞİ VE ALINABİLECEK ÖNLEMLER / Yazar: Öğr.Gör. Yusuf Bahadır KAVAS

Finansal okuryazarlık bireylerin tasarruf ve tüketim dengesini kurabilmeleri, doğru yatırımlara yönelmeleri ve kendi bütçelerini yapabilmeleri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.