Pazar , 29 Ocak 2023

145 Milyar Euro

Öyle gözüküyor ki Yunanistan ile ilgili yazıları ardı arkası kesilmeyecek. Bu kez önemli haberler Der Spiegel’den geldi, Yunanistan’a yapılacak ikinci yardım paketinin boyutu 145 milyar euro olacak.

İlk 130 milyar euroluk yardım paketi açıkladığında pek çok alaylı yoruma neden olmuştu. Bütçe açığı, kamu borcu ve bütün bunlar yetmezmiş gibi korkunç bir kredi riskiyle karşı karşıya olan bankacılık sistemine sahip ülkenin çok daha fazla likiditeye ihtiyacı vardı. Yazının başında Der Spiegel’in haberi olarak belirttiğim şey aslında piyasadaki herkesin beklediği bir şeydi.

İşin ilginç tarafı ise ikinci yardım paketinin de 130 milyar euro olması beklenirken rakamın 145 milyar euro’ya çıkarılmış olması. Bunun arkasında da Avrupa’da alınan kararların hepsinde büyük etkisi olan Almanya var elbette. İlk yardım paketinin beklenen çok az verildikten sonra ikinci paketin büyütülmesinin üzerine Der Spiegel’in yorumları ve bazı Alman politikacılarından açıklamalarından çıkarılacak sonuç da Almanya liderliğinde kurulacak troika heyetinin Yunanistan’ın bütçesini kontrol etmek istemesi.

Geçtiğimiz Yunanistan Hükümeti’nden yapılan açıklamada bütçenin sadece kendilerinin sorumluluğu olduğu yönündeydi. Bir AB üyesinin şu açıklamayı yapmak zorunda hissetmesi bir yandan da acı bir olay aslında. Bu açıklama Yunan yöneticileri Alman işgalini nazikçe reddetmesi şeklinde yorumlandı.

Troika’nın deklarasyonu ise şöyle:

I. Background

According to information from the Troika, Greece has most likely missed key programme objectivesagain in 2011. In particular, the budget deficit has not decreased compared to the previous year.Therefore Greece will have to significantly improve programme compliance in the future to honour itscommitments to lenders. Otherwise the Eurozone will not be able to approve guarantees for GRC II.
II. Proposal for the improvement of compliance
To improve compliance in the 2
nd
programme, the new MoU will have to contain two innovativeinstitutional elements on which Greece will have to commit itself. They will become further prioractions for the second programme. Only if and when they are implemented, the new programme cancommence:
1.
Absolute priority to debt serviceGreece has to legally commit itself to giving absolute priority to future debt service. This commitmenthas to be legally enshrined by the Greek Parliament. State revenues are to be used first and foremostfor debt service, only any remaining revenue may be used to finance primary expenditure. This willreassure public and private creditors that the Hellenic Republic will honour its comittments after PSIand will positively influence market access.
 De facto
elimination of the possibility of a default wouldmake the threat of a non-disbursement of a GRC II tranche much more credible. If a future tranche isnot disbursed, Greece can not threaten its lenders with a default, but will instead have to accept furthercuts in primary expenditures as the only possible consequence of any non-disbursement.
2.
Transfer of national budgetary sovereigntyBudget consolidation has to be put under a strict steering and control system. Given the disappointingcompliance so far, Greece has to accept shifting budgetary sovereignty to the European level for acertain period of time. A budget commissioner has to be appointed by the Eurogroup with the task of ensuring budgetary control. He must have the power a) to implement a centralized reporting andsurveillance system covering all major blocks of expenditure in the Greek budget, b) to veto decisionsnot in line with the budgetary targets set by the Troika and c) will be tasked to ensure compliance withthe above mentioned rule to prioritize debt service.The new surveillance and institutional approach should be formulated in the MoU as follows: “In thecase of non-compliance, confirmed by the ECB, IMF and EU COM, a new budget commissionerappointed by the Eurogroup would help implementing reforms. The commissioner will have broadsurveillance competences over public expenditure and a veto right against budget decisions not in linewith the set budgetary targets and the rule giving priority to debt service.” Greece has to ensure thatthe new surveillance mechanism is fully enshrined in national law, preferably through constitutionalamendment.

Şuna da Göz Atın

TÜRKİYE’DE FİNANSAL OKURYAZARLIK GERÇEĞİ VE ALINABİLECEK ÖNLEMLER / Yazar: Öğr.Gör. Yusuf Bahadır KAVAS

Finansal okuryazarlık bireylerin tasarruf ve tüketim dengesini kurabilmeleri, doğru yatırımlara yönelmeleri ve kendi bütçelerini yapabilmeleri …

6 yorumlar

  1. İyi günler

    Benim asıl merak ettiğim yunanistan bu borcu nasıl ödeyecek ?

    Tasarruflar ve özelliştirmeler ne kadar olursa olsun bu alınan kredileri ödemeye pek yetmeyecek gibi geliyor.

  2. Yunanistan bu borcu nasıl mı ödeyecek ? Yunanistan bu borcu ödeyemeyecek … Sömürgeleşecek . ( Taliplisi de Almanyadır )

  3. Zaten traşlananlar da toplam borcun belli bir kısmını kapsıyor. Ben 20 Mart’taki tahvil ödemelerinden sonra, daha doğrusu ödeyememeden sonra Yunanistan’ın helvasını yeriz diyorum.

  4. Ülkenin askeri gücünde bile kısıtlamaya gidilmesini önerdiler . Eh bu durumda helva kısmına katılmamak elde değil .

  5. Kısıtlamaya gitmesi lazım ama bence ama kurulduğu günden bu yana Batılı ülkeler tarafından doldurulup Osmanlı/Türk istilası tehdidine karşı ordu harcamalarına abanan Yunanistan’a bugün bu tavsiyenin yine Batılılar tarafından verilmesi trajikomik. Mesela dünyada ilk kez denizaltıya sahip olmuş olan donanma çok ilginçtir Yunanistan donanması. Bu satışın ardında da İngiliz silah şirketleri, gizemli silah tüccarı Basil Zaharoff vs. vardı. Daha önce bir yazıda da Yunanistan’ın bu paranoyak bütçe kullanımı yüzünden geçmişte de iflas yaşadığını anlatmıştım. Aslında fırsatım olsa Yunan politikacılar ile bu konuları derinlemesine konuşmak isterim ama benim bile Yunanistan’a ayıracak zamanım yok : )

  6. Yorumunuzu zevkle okudum , teşekkür ederim .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.