Perşembe , 9 Şubat 2023

Altın 2.000$ Olur Mu?

Bir soru cümlesinden oluşan başlıklı yazılar yazmak pek tarzım değil ama bu kez çizgimizin dışına çıktık. Hadi bakalım. Şimdi soruya cevap verelim: Evet. Hem de kocaman bir evet.

Ufak araştırmalar sonucundan edindiğim bulgular altının değil 2.000 $, bu yıl içinde 2.500 $ olacağını gösteriyor. Bir kere hepinizin bildiği gibi Fed ve ECB’nin krizden çıkış rotası olarak belirlediği yolda yeni parasal genişlemeler duruyor. Bu merkez bankalarının ucuz fonlamalar ile piyasaları tekrar likiditeye boğacağı anlamına geliyor. Geçmiş tecrübelerle sabit ki bu likidite önemli bölümü yatırımcılar tarafından risksiz liman olarak görülen altına ile diğer değerli metaller ve bunların dayandığı finansal varlıklara akıtılıyor.

Yukarıdaki grafiği incelediğimiz Fed’in parasal genişleme politikasından uyguladığı QE1 ve QE2’nin altın fiyatları üzerine olan etkisi özellikle de enflasyon ile birlikte incelendiğinde net şekilde görülmektedir. Altın fiyatlarını, daha doğrusu altının dolar cinsinden karşılığını balon olarak görmek ise şu an için pek de mesnetli bir iddia değil. Altın 1980’lerde almış olduğı değere bakarsak parasal genişlemedeki büyümenin de üstüne çıkmış olduğunu ve gerçekten bir balon oluşturduğunu görüyoruz. Bugüne gelindiğinde ise iki grafik arasında spreadin tekrar açıldığını görüyoruz, bu da şu anda dolanımda ve bankalarda duran paranın daha fazlasının altın pozisyonları almak için kullanılabileceğini gösteriyor, yani altının daha çok yolu var.

Dünya Borsalar Federasyonu (WFE) kaynaklı bu grafikte oldukça faydalı. Yukarıda gezegende yapılan tüm yatırımlar için altın ve altına dayalı sözleşmelerin toplam yatırımlar içerisinde ne kadar bir alan kapladığını görüyoruz. 1980 yılına bu oran %5’e yakın iken bugün %0,96 seviyesine inmiş durumda. Elbette zaman içinde finansal mühendislik harikası yeni araçlar sayesinde yatırımcılar paralarını yatırmak için onlarca yeni enstrüman ile tanıştı ve bu da altına yatırılan para aynı kalsa hatta artsa bile büyüyen piyasa ve işlem hacmiyle birlikte toplam içindeki oranın düşmesine sebep oldu. Yalnız şuna da dikkat edilmeli kriz başlangıcı ile birlikte altın yatırımlarının payı giderek artıyor ve giderek belirsizleşen küresel ekonomik görünüm ile birlikte yeni bir yön arayan finansal piyasaların da güvenebileceği çok az liman kalıyor, bu limanlardan en önemlisi de tarih boyunca olduğu gibi altın.

Bir diğer dikkat çekici veri ise  önümüzdeki haziran ayında Çin’de faaliyete geçecek olan The Pan Asia Gold Exchange. Sadece altın değil diğer değerli ve sanayi metallerinin de işlem göreceği bu borsa London Metal Exchange ve New York Mercantile Exchange’e rakip olarak ortaya çıkacak bu borsa ile birlikte tahmin edebileceğiniz gibi çok daha fazla altın alım-satım işlem yapılacak. Bu yüzden haziran ayına doğru altın ve gümüş fiyatlarını özellikle takip etmenizi öneriyorum.

Temel verilerden sonra altın için teknik analiz yapmak gerekirse haftalık grafik üzerinde 50 haftalık hareketli ortalama seviye olan 1609$’dan yukarı yapılan sert yukarı yönlü hareket buralarda güçlü bir direnç oluşturduğu gösteriyor. Altın ilerleyen haftalarda 1.900$’lara tekrar ulaşırsa ters omuz-baş-omuz formasyonunu tamamlamış olacak. Buralarda tekrar satış yemesi mümkün olan altın tekrar yukarı yönlü bir trende girecek ve muhtemelen 2.000 $’ı geçecek. Zaten yukarıda bunun gerçekleşmesi için pek çok temel veri anlattım.

Sözün özü, altını izlemeye devam edin.

Şuna da Göz Atın

TÜRKİYE’DE FİNANSAL OKURYAZARLIK GERÇEĞİ VE ALINABİLECEK ÖNLEMLER / Yazar: Öğr.Gör. Yusuf Bahadır KAVAS

Finansal okuryazarlık bireylerin tasarruf ve tüketim dengesini kurabilmeleri, doğru yatırımlara yönelmeleri ve kendi bütçelerini yapabilmeleri …

14 yorumlar

 1. Peki uzun vadede altının bu kadar pahalı olması sağlıklımıdır ?

  • Altın benim gözümde aslında her zaman altındır, değeri değişmez de doların altın cinsinden bu kadar ucuz olması önemli bir sorun aslında hatta küresel ekonomide köklü değişimlerle bekleyenlerin çıkış noktası. Bekleyip göreceğiz.

 2. oğuz bey merhabalar… benim bir miktar altınım vardı ve ons 1711’deyken dolara geçtim.. ancak bugün 1745’i buldu ons… ben biraz gevşemesini beklerken altın daha da yükseliyor.. bu durumda bir süre daha beklemek mi mantıklı olur yoksa zararın neresinden dönülürse kardır deyip altın almak mı daha mantıklı olur? vereceğiniz cevap için şimdiden teşekkür eder kolaylıklar dilerim…

  • Merhabalar Ali Bey. Ben sizin yerinizde olsam altın alırım. Almam dersem yukarıda söylediklerimle çelişmiş olur zaten, altında özellikle yılın ortalarına doğru şu anki fiyatının çok üstünde olması bekliyorum bugünkü bilgiler ışığında fakat zaman neyi gösteririz bilinmez. İlla bana güvenip para kaybetmek istiyorsanız portföydeki altın ağırlığını ağır ağır artırın : )

 3. Onur bey merhaba,
  Ben borsada çok kaybettim.artık kaybetmek istemiyorum.Garanti olsun diye altın almayı düşünüyorum.Ama bazı sorunlar var.
  1) altının ons fiyatı artarken dolar düşmekte dolayısıyla gram altın pek değişmemektedir.Eğer Q 3 gelirse altının ons fiyatı artacaktır ama dolar çok değer kaybedeceğinden gram altından yine bir şey kazanılamaz.Altından kazanç sağlamak için ne yapılmalıdır.
  2) amerikanın altın rezervi çok fazladır.Amerika borcunu kapatmak için Q3 yapmak yerine altın satarsa ne olur.
  şimdiden teşekürler

  • Oğuz bey olarak cevaplıyorum. İlk dediğinizde haklısınız. Dolar bazında altın yükselecek diyorum, aslında değer kaybeden Dolar olacak. TL bazından altını değerlendirirsek kazancı Dolara kıyasla daha az olacaktır, belki de olmayacaktır bu önemli konu ama ben olacağını tahmin ediyorum. TL’nin altının kazanacağı kadar değer kazanamayacaktır. İkinci maddede söylediğiniz ise gerçekleşmeyecek bir şey bence. ABD’nin QE1 ve QE2 ile borçlanma maliyetlerini düşürerek reel ekonominin fonlanmasını, böylelikle ekonomik aktivitede büyüme ve istihdam yaratmayı planlıyor, mali tarafta da ise boğazına kadar borçlanıyor. 2015’e kadar faiz artırılmayacaksa da mali tarafta da çok değişme olacağını sanmıyorum, bu sadece seçimlerde Cumhuriyetçiler tarafından koz olarak kullanılıp Obama’yı sıkıtıştırmaya yarayacaktır ama en nihayetinde ABD’nin borç ödeme bir yana borçlanmaya devam edeceğini düşünüyorum. Altın satması da dolanımdaki Doları azaltacağından faizlerde yükselişe sebep olur, yani uzun lafın kısası ABD’den altın satışı bence gelmez. Bu arada hatırlatalım İngiltere Merkez Bankası altın rezervlerinin çoğunu ons 250 dolar iken satmıştı, şimdi o operasyonu gerçekleştiren adam Davos’ta yorum yapıyor, ben de burada yorum yazıyorum, bu da kaderin bir cilvesi tabi

   Tekrarlayayım, altın fiyatlarının artacağını sadece düşünüyorum, benimle farklı fikirde olan daha tecrübeli onlarca yorumcu var ama ben vicdanlı bir insanım, geceleri uyuyamama sebep olacak işlere girmeyin lütfen.

 4. Cevabınız için teşekkür ederim Oğuz bey.
  Emtia’ya yatırım yapmayı kafaya koydum.Şimdi de acaba altın mı yoksa gümüş mü almalıyım diye düşünüyorum.Gümüşün durumu nedir ne olacak.
  Tekrar teşekür ederim.

  • Yukarıda da linkini verdiğimi bir yorumumda basitleştirilmiş tabirle gümüşün altına kıyasla emtialardaki yükselişten daha az pay aldığını ve önemli bir yükseliş potansiyeline sahip olduğunu belirttim. Benden bir hafta sonra da PARA dergisinde iki önemli yorumcu (biri Şant Manukyan idi, maalesef diğerinin ismini kesin olarak anımsayamıyorum) gümüş fiyatlarında yükseliş olacağını belirtti, yorumlarıma paralellik gösteren yazılar okumak umut vericiydi lakin bir hafta sonra gümüş tarihi düşüşlerinden biri yaşadı ki (Eylül ayı sonu) yatırımcılar bunu iyi hatırlayacaklardır. Ben burada çok önemli şeyler anlattığıma inanıyorum.

 5. Grafik

  Ek olarak, şu yukarıdaki grafikte de merkez bankalarının altın rezervlerindeki değişimi görüyoruz. 2008’e kadar net satışta olan merkez bankaları altın fiyatları ile birlikte alıma geçiyor. Bu trend devam ederse uzun vadede yine altın fiyatlarına yarayacaktır. Makro çerçeveden bakıldığında ise küresel ekonomik görünümdeki önemli bir dönüşümü anlatıyor bu grafik bize.

 6. Oğuz Bey,
  30 Ocak 2012 tarihli yazınızda altının yılın ortalarına doğru 2000$ seviyesine yükselebileceğini öngörmüştünüz. Nisan 2012 itibariyle altın 1650$ seviyelerinde gezinmekte. Ocak ayından bugüne yaşanan ve yaşanacak (PAGE gibi) gelişmeler ışığında öngörünüzün gerçekleşme ihtimali sizce nedir?
  Teşekkür ederim…

  • Merhaba Ümit Bey,

   Açıkçası öngöremeyeceğim çok şey oldu zaman içinde, Hindistan’da altın alım-satımının vergilendirilmesi gibi. Sonuç olarak altında beklediğim hızlı artış maalesef gelmedi. Çok uzun vadede beklentim gelişmekte olan ülke merkez bankalarının rezervlerindeki kompozisyonu altın lehine çevirmeye başlamaları ki bu da altın fiyatına pozitif katkı yapacak. Ancak kısa vadede artık altın için bir şey söylemek istemiyorum, yoğurdu bir süre üfleyerek yiyeceğim.

 7. Adem İnan IŞIK

  Merhaba;
  Parasal anlamda FED QE1 ve QE2 de nekadar para basmıştır bilgi verebilir misiniz lütfen??

 8. Ne oldu altin 2000 oldumu?yaptiginiz is insanlari yonlendirme.cok sorumluluk aliuorsunuz.

  • Olmadı. Fena yanılmış oldum geçen zaman içinde.

   Burada yazdıklarımı yatırım tavsiyesi olarak algılanmaması gerekir ki bunu çokça kez belirttim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.